Správné zapínání
Se saky někteří Češi vůbec zápasí. Nevědí, že mívají knoflíky navíc, které se prostě nezapínají. Má-li sako tři knoflíky nebo dokonce víc, zapnou “pořádně” všechny. V byznysu se jim říká “all inclusive” podle neomezeného stravování, tedy že “snědí všechno, co jim někdo nabídne”.
Schválně – má-li sako dva knoflíky, co byste udělali?
a) zapnu všechny
b) zapnu jen horní
c) zapnu jen dolní
d) nezapnu žádný
Mnozí Češi už okoukli, že se zapíná jen jeden, ale pak si lámou hlavu, který to je správně? Jakub Lohniský to váhajícím zákazníkům vysvětluje krásně: “Byl jednou jeden král, který rád jedl. Jedl moc tak dlouho, až byl tlustý a už si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka a vestičky. Jelikož to byl král, poddaní ho nechtěli urazit, tak si svoje knoflíky rozepnuli také.”
Není to pohádka, ale historický fakt. Tím králem byl Eduard VII. a Británie, tehdy velmoc, tak nastavila konzervativní standard pro celý svět. Bylo to už v 19. století…
Dnes všichni, i designoví Italové, šijí jednořadá saka tak, že se nepočítá se zapnutím spodního knoflíku – až na případ, kdy knoflík máte jen jeden.
Jen košile s kravatou
Pokaždé, když si objednávám košile na míru (jde to sice přes SMS, protože moje míry v salonu mají, ale byla by to škoda nepolaskat se osobně s výběrem tvaru límce, manžet, barvou a materiálem knoflíků a nití, kontrastními detaily i monogramem, nemluvě o konkrétní barvě a látce, kterých je vždycky několik desítek až set), ladím ji s oblekem.
Když si vybírám kravatu, ladím ji také s oblekem....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům