7 způsobů, jak si chránit pozitivní energii

1) Vždycky se chovejme tak, jako by záleželo jen na nás

Můj oblíbený římský biskup Ignácius napsal: “Modli se, jako kdyby všechno záleželo na Bohu. Ale jednej tak, jako kdyby všechno záleželo na Tobě.”

Co tím chtěl vyjádřit?

Mnoho lidí má pocit, že Štěstěna (Bůh) nějak souvisí s jejich úspěchem nebo neúspěchem. Pokud uspějí – štěstí jim přálo. Pokud neuspějí – štěstí bylo proti nim.

Úspěšní lidé mají rovněž pocit, že Štěstěna hraje v jejich úspěchu nějakou roli. Mnozí z nich věří v Boha. Zásadní rozdíl je v tom, že na Boha nečekají. Nečekají na štěstí ani se nestrachují o smůlu. Úspěšní lidé jednají, jako kdyby úspěch nebo neúspěch byl naprosto v jejich moci.

Pokud uspějí, věří, že to způsobili sami. Pokud neuspějí, věří, že to způsobili také sami. Proto rostou. Přijmeme-li totiž, že si za svůj neúspěch můžeme sami, jsme schopni hledat své chyby a napravovat je. Neplýtvejme tedy svou mentální energií na obavy, co by se mohlo stát. Buďme připraveni na krizové varianty (štěstí přeje připraveným) a především vložme veškeré úsilí do toho, aby se všechno uskutečnilo podle našich představ.

Samozřejmě, budeme-li mít navíc štěstí, jen lépe.

2) Vypusťme věci, které nemáme možnost ovlivnit

Mentální a fyzická síla mají jedno společné. Nikdo jich nemáme neomezeně. Tak jako musíme hospodařit se svalovými silami a nemořit své tělo neefektivními činnostmi, to samé platí o mysli. K čemu plýtvat energií na věci, které nemůžeme ovlivnit?

Jednoho drtí politika. Druhého nečekané prohry Sparty nebo Plzně. Třetího neřešitelné problémy v rodině. Já řeším také jeden takový. Odchází mi člověk, který je pro mě velmi důležitý. Není žádná reálná naděje na jeho záchranu. Mohl bych se užírat otázkami: “Proč to potkalo právě jeho?” “Proč se musí tolik trápit?” “Jak je možné, že při všem lidském pokroku ještě neexistuje účinné řešení?”

Ale já to nemohu ovlivnit. Ovlivnit mohu jedině to, že s tím člověkem strávím co nejvíce času, který mu zbývá.

Nejvíce lidí marní svou energii na to, aby změnili druhé k obrazu svému. Aby je předělali – jako plastičtí chirurgové. Jsou vůbec největšími mrhači mentální síly. Snaží se o to, co nejenže nemá smysl, ale co se nakonec obrátí proti nim.

Usilujme o to být pánem změny pro sebe.

My jsme totiž to jediné, co můžeme spolehlivě stoprocentně ovlivnit.

3) Chápejme minulost jako hodnotný kurz, ale nic víc

Minulost je důležitá učebnice. Má vysokou cenu. Umožňuje nám poučit se z chyb. Jak z vlastních, tak z cizích. To je vše, co nám minulost může nabídnout. Dál bychom už chyby, kterých jsme se v životě dopustili, měli nechat...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům