Velcí kluci si plní sny: Jak vzniklo létající auto na Slovensku

Když dva dělají totéž, není to totéž. Když se totiž slovenský pedagog Štefan Klein (za volantem) někdy po třicítce poprvé díval na komedii Fantomas se zlobí, kde se Citroën DS9 za jízdy proměnil v letadlo, aby upláchl četníkovi Louisi de Funésovi, smál se jen chvíli – a pak se rozhodl létající auto sestrojit.

Jako malý si sám vyráběl hračky, stavěl si ze stavebnice Merkur. Navíc v jeho rodině všichni létali, i děda. “Létání vypadá nebezpečně, ale právě to je dráždivé. Můj bratr, pilot, říká, že boeing má malé dveře právě proto, aby se letec při vstupu poklonil,” nechal se slyšet velký snílek Klein.

S bláznivým nápadem se svěřil kamarádovi, podnikateli v reklamním byznysu Juraji Vaculíkovi, a ten uskutečnění snu zainvestoval. I když je zdržovala byrokracie, po pěti letech spolupráce již pánové mají koncept. Aeromobil, jak říkají jemu i firmě, tvoří ocelový skelet, pokrytý karbonovými panely. Na silnici kromě výstředního designu nevyniká. Dvoumístný vůz dlouhý 6 metrů a široký 220 cm jede maximálně 160 km/h, průměrnou spotřebou 8 litrů/100 km dosáhne nejdále do vzdálenosti 875 kilometrů.

Pokud – nevzlétne…

Na požádání se totiž mohou vyklopit skládací křídla. Náhle Aeromobilu nestačí dálnice – je široký přes 8 metrů. Řidič, pardon pilot, navíc může měnit náběhový úhel křídel, čímž zkrátí vzletovou dráhu. Ani se nenadějete a...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům