2. Jak tedy brát názory podřízeného?
Bohatství firem i států spočívá v lidech. V rozmanitosti jejich názorů. Čím rozmanitější jsou názory, tím komplexnější je výsledek. Firmám by vůbec neměly překážet různé pohledy na jednu věc. Firmy, které utišují názory svých zaměstnanců, se hloupě zbavují své hlavní přednosti. Každý člověk totiž má něco, co nenabízí celý širý svět. Pro svou odlišnost by měl být vážen a ctěn, nikdy ne pranýřován. Ve společnosti, kde by všichni měli tytéž názory, by názor člověka neměl žádnou hodnotu. V odlišnosti je vždycky přínos.
3. Jak brát názory partnera v osobních vztazích?
Je samozřejmé, že partner má odlišný názor než já. Přesto můžeme mít společný cíl a společně za ním jít. Ale podaří se to jedině tehdy, jestliže budeme schopni se do partnera vcítit. Neděláme to kvůli němu, ale kvůli sobě. Abychom rozšířili své vzdělání o jeho prožitky, zkušenosti, pohledy, které nám laskavě sdělí. Nemusíme s tím, co nám říká, souznít, mnohdy to ani není možné, protože máme jinou minulost, která vytvořila naše “normální” názory. Ale vždy mějme na paměti, že názory našeho partnera jsou úplně stejně pravdivé jako ty naše. Ve vztazích, kde se dva perou o to, kdo má (větší) pravdu, oba prohrávají.
Světem obíhají dvě klišé: že protiklady se přitahují a že protiklady se odpuzují. To, jestli se protiklady přitáhnou nebo odpudí, nezáleží na klišé, ale především na protikladech samotných. Konkrétně na tom, zda přijmou odlišnost toho druhého, budou ji respektovat a vážit si jí, už proto, že si z ní mohou vzít pro sebe něco nového, ba dokonce přínosného.
Proto kdykoli slyšíme jiný názor, komunikujme. Netrapme se. Názor jiného člověka nemá obvykle nic společného s naší osobou. Mnohdy se velmi rychle změní. Jen na základě diskuse nebo nálady. Opět to nemá nic...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům