“To, co vidíš, záleží vždycky na Tobě.” Larry Page, Google
Byl 2. srpen 1998 a jeden český miliardář v telefonu slyšel: “Je nám to moc líto, ale Váš chlapeček v noci ve čtvrtě na čtyři zemřel.” Byl to jeho jediný potomek, vymodlený syn.
Umíte si představit něco horšího? V čem byste pak hledali smysl života? Jak byste dokázali jít dál?
“V životě jsou chvíle, kdy se zdá, že nemůžete změnit nic. Ale i v takových chvílích můžete vždycky změnit jedno: svůj postoj. Změníte-li úhel, jakým skutečnost vnímáte, je to maličkost, která způsobí velký rozdíl. A náhle jako by se změnil celý svět,” říkal mi, když mě učil tu nejdůležitější věc v cestě za úspěchem. Myslet konstruktivně.
Klíčový ring, ve kterém bojujeme, není nikde mimo nás: na pracovišti, před tabulí, u jednacího stolu. Naším hlavním bojištěm je naše mysl. Místo nejtěžších konfliktů. Polovina myšlenek se týká věcí, které se nikdy nestaly či nestanou. Ale když to dovolíme, ony nás zaměstnávají, a jen tím, že se jimi zabýváme, pro nás ty věci jakoby začaly existovat. Bojíme se něčeho, co vzniklo jen v naší představivosti a je opentleno visačkou “co kdyby”. Dokonce jsme schopni kvůli tomu přibrzdit nebo úplně zastavit. Visačku “co kdyby” může mít cokoli, protože – upřímně – v životě je toho spousta, co nedokážeme kontrolovat. Dalajlama tvrdí, že takové věci je zbytečné řešit. Nejenže je neovlivníme, ale ještě si ubíráme energii pro řešení věci, které máme šanci ovlivnit. Nejbizarnější je, když lidé řeší to, co neovlivní, a neřeší to, co ovlivnit mohou.
Zvířata používají mysl k rozhodování, s kým stráví čas, s kým se spřátelí, s...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům