3 dovednosti mistrů mezi lídry: Chcete, aby vaši lidé dostali ze sebe maximum?

2. dovednost: UMĚT NASLOUCHAT

Předně si ujasněme pojmy. Je rozdíl slyšet a naslouchat. Slyšet znamená podstupovat proces, který probíhá uvnitř našeho těla. My přijímáme zvuk, interpretujeme ho a ukládáme do paměti. Naopak naslouchání přesahuje naše tělo. Ujišťuje toho, kdo k nám mluví, že je poslouchán. Cítí se slyšen.

Naslouchání koučem vyžaduje oční kontakt, který je přiměřený (netrapný), ale hlubší než při běžné konverzaci. Říká se tomu soustředěnost. Není to jen pro oko. Naslouchajícímu umožňuje posbírat více dat o promlouvajícím – mimiku, gesta, tiky – a zároveň dát najevo svůj zájem a angažovanost.

Použil jsem výraz soustředěnost. Pochopme jeho význam. Soustředit se znamená zaměřit smysly do jednoho bodu. U pravých lídrů je nepřijatelný multitasking, dělání více věcí najednou. Škodí to na obě strany. Kdo mluví, se cítí ignorován a kdo naslouchá, se plně nekoncentruje. Proto vypněme mobil, zavřeme notebook a vyhraďme si prostor, kde nejsme vyrušováni.

Konverzace s lídrem dobře funguje i po telefonu. Pak je sice bez vizuálního kontaktu, ale o to ostřejší může být sluch a vnímání jemných narážek v cizí řeči, které by nám jinak osobně – při náběru vizuálních podnětů – unikly.

Mnoha lídrům pomáhá dělat si v průběhu konverzace zápisky. Udržují tím pozornost trvale na příjmové linii a vše důležité k zachycení “odkládají” na papír. Ostatně běžný člověk prý dokáže během rozhovoru držet v paměti maximálně sedm přijatých myšlenek. Nicméně to neznamená, abyste se měnili ve stenografa. Nejde o přesný zápis, jen o ulehčení Vaší paměti.

3. dovednost: UMĚT SE VCÍTIT

Empatie je schopnost nejen pochopit úhel pohledu jiného člověka, ale také prožít jeho emoce. Bez empatie pro nás druzí zůstávají cizinci, našemu vnímání neprůhlednými. Lídři empatii potřebují. A nejen kvůli sobě. Proč?

Mluvit k někomu, kdo má vyšší pozici a autoritu, není snadné. Nejčastěji cítíme stud, palčivý pocit, že nejsme dost dobří a hodní vlastního názoru. Empatie tento pocit dokáže vyléčit. Pomáhá totiž odstranit rozpaky, které jsou vždy brzdou kreativního myšlení a schopnosti nalézat nejlepší řešení.

Tři chyby, které lídři při vyjadřování své empatie dělají: 1) porovnávají cizí problémy s vlastními (“Hele, nebul, moje starosti...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům