Před 40 lety Bill Gates zapíchl školu. Začal se rodit nejbohatší muž světa

Žádné trvalé pracovní místo nesehnal. Vrátil se tedy na Harvard. A začalo rozhodující utrpení. Allen totiž dostudoval. A jako magnet se přiblížil – nastoupil do práce rovnou v Bostonu. Pár kilometrů vzdušnou čarou od Gatese. Už bylo jasné, že z Billových studií nebude nic. Když pak časopis Popular Electronics otiskl na titulní straně fotografii prvního opravdu populárního mikropočítače Altair 8800, prodávaného jako stavebnice za pouhých 400 dolarů, a uvnitř si mládenci přečetli postesk, jak výrobci schází NĚCO, čím by mikropočítač mohli uživatelé snáze ovládat, Bill s Paulem se to rozhodli vytvořit. Vzali deset let starý programovací jazyk Basic a aktualizovali ho o zkušenosti nabyté na školním “mini”počítači.

Ten nápad mohl mít kdekdo. Jen Gates ale vytočil telefonní číslo šéfa té počítačové firmy a Ed Roberts nabídku odkýval. Za pár týdnů mládenci vezli do Albuquerque hotové dílo a Roberts skákal radostí. Allena ihned najal jako softwarového ředitele a studujícímu Gatesovi doporučil, aby dal Harvardu vale. Vyklidil jim malou kancelář v přízemním bloku a nabídl 30 dolarů z každého prodaného počítače s jejich aktualizovaným Basicem.

Mládencům ale byla výhradní spolupráce příliš těsná. Chtěli nalézat řešení i pro jiné počítače té doby. Včetně prvních modelů Apple. Allen tak vypověděl zaměstnaneckou smlouvu u Robertse a oficiálně zaregistroval obchodní značku Microsoft. Přestěhovali se domů, na severozápad, jako první počítačová firma v této oblasti.

Měli mozek (Gatese), měli výkonné končetiny (Allen), ale jako samostatná podnikatelská jednotka neměli to, co vytváří obchod: ústa. To nevadilo. Co neměl Gates ani Allen, dodal Gatesův bývalý spolužák z Harvardu, výřečný Steve Ballmer. Gates mu zavolal v roce 1980. Byl to paradoxní telefonát. Diplomem vybavenému bakaláři matematiky a ekonomie, který byl bez práce (Ballmerovi), nabízel místo odpadlík, který Harvard vůbec nedokončil. Ballmer neměl co řešit – uměl dobře počítat. Microsoft měl díky poskytnutým licencím na své produkty jiným firmám roční obrat přes 7 milionů dolarů. A Ballmer dostal podíl na zisku. Jako obchodník si počínal s málo vídanou vervou, takto báječně (a velmi úspěšně) si počínal v reklamě. Stojí za...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům