Na světě není moc věcí, kterých si vážíme natolik, že při jejich nedostatku či ztrátě jsme ochotni udělat cokoli, abychom je získali zpět. Zdraví takovou věcí je. Co vlastně je zdraví? Zjednodušeně řečeno – stav fyzické i duševní pohody a plné soběstačnosti.
Ovšem: Děláme opravdu vše pro to, aby naše zdraví bylo v dobré kondici? Nebo se naše předsevzetí a skutečné činy rozcházejí? Na základě vlastních zkušeností internisty a kardiologa se obávám, že jen málokdo systematicky dodržuje alespoň základní rámec lékařských doporučení.
Jak zjistíme, že děláme opravdu maximum pro zdraví? Na začátek si položme několik jednoduchých otázek:
1. Kolikrát denně jíme?
2. Jaké spektrum potravin preferujeme?
3. Máme v týdnu čas si pravidelně zacvičit?
4. Máme dostatek spánku?
5. Kouříme (aktivně, či pasivně)?
6. Máme vyšší hladinu cholesterolu, cukru, vysoký krevní tlak, nadváhu či přímo obezitu?
Při kumulaci výše uvedených rizikových faktorů se zvyšuje riziko poškození cév takzvanou aterosklerózou, která vede k onemocnění srdce, dále riziko cévní mozkové příhody a dalších vážných komplikací. Navíc může dojít k dramatickému zhoršení kvality života – najednou začneme řešit pro nás do té doby obtížně představitelné problémy, ztratíme soběstačnost a staneme se závislými na svém okolí. Ba dokonce může dojít přímo k úmrtí, a to jako k prvnímu příznaku celé nemoci.
Pozor, život není seriál. Nejde přepnout
Ano, život se nám může zdát v tomto tvrdý, možná i nespravedlivý. Uvědomme si prosím jedno. Život není televizní seriál, kde – když se nám příběh přestane líbit, můžeme přepnout na jiný program nebo televizi úplně vypnout. Ne. My jsme hlavním hrdinou a záleží na mnoha faktorech, jak nakonec příběh dopadne. Věřím, že se nikdo nechce stát hendikepovaným nebo invalidou ze dne...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům