7. omyl: Štěstí musí trvat napořád
Ne, absolutně nikdo není šťastný napořád. Občasné pocity neštěstí mají svůj přesný význam. Celá příroda funguje na změnách. I my. Život je změna a změna je život. Abychom si uvědomili sladkost na jazyku, musíme si dát občas hořké. Abychom si připomněli ozdravný účinek smíchu, musíme si občas pobrečet.
Lidé bývají nešťastni, když skončí oslavy, prázdniny, dovolené. Všechno příjemné bere čas a nekonečné štěstí neexistuje. I to má ale svůj přesný význam. Učí člověka nebýt závislý na konkrétní události nebo člověku. Učit se rozumět štěstí tak, aby nepodléhalo času. Tedy oceňovat maličkosti kolem nás. Ideálně ty, které můžeme ovlivnit. Třeba ranní běh při východu slunce.
8. omyl: Ke štěstí vede jen harmonický vztah
Harmonický vztah je hezký, pokud je upřímný. Bohužel mnohem častěji harmonii ve vztazích jen předstíráme a šťastnější jsou ti lidé, kteří dokážou nalézt dokonalost vztahu v jeho nedokonalosti. Co tím myslím?
Partneři jsou vždycky fatálně odlišní. Nemluvě o tom, že mnohdy jde ještě ke všemu o muže a ženu. Harmonickým dělá každý pár až komunikace. Všechny odlišnosti, které jsou mezi dvěma protějšky naprosto přirozené, si musíme komunikací vysvětlit a vyříkat. Abychom byli ve vztahu šťastni, potřebujeme trvat na následujícím:
– nastavit se ne na méně, než si zasloužíme,
– mít navzájem jasno a říkat si bez obav o to, co chceme a potřebujeme od druhého,
– být navzájem upřímní, i když to může způsobit občasné napětí,
– žít způsobem, který je v souladu s našimi osobními hodnotami,
– rozhodovat se v první řadě podle toho, čemu věříme, ne toho, čemu věří druzí.
Jinak sami nebudeme šťastni, potažmo nebude šťastný ani vztah – vždycky kulhající na jednu stranu.
Tohle se komunikací musí vyjasnit. Dopracovat se ke kompromisu. Kompromis není oddálení dvou lidí, naopak. Kompromis je, když se partneři přiblíží co nejvíce. Když se potkají na půli cesty. Jako kdyby se sešli u plotu, který dělí jejich sousední pozemky, a otevřeli společnou branku. Tehdy ani jeden neztrácí, oba získávají.
9. omyl: Ke štěstí potřebuji vrátit se do minulosti
Zeptáte-li se nešťastných lidí, obvykle vidí minulost lepší než byla a přítomnost horší než je. Klíčem ke štěstí je provést opak. Oceňovat minulost za to, co nám poskytla, aniž bychom ji museli znovu prožívat, a...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům