Muž, který rád chybuje
“Jestli jsem měl štěstí?” směje se stejné otázce 16. března 2014 Američan Howard (rozhovor vyšel v magazínu FC 2/2014). “To těžko. Snad žádný podnikatel na světě neselhal vícekrát než já. Neměl jsem talent ani zkušenosti. Dělal jsem chyby, ale učil jsem se z nich. Zkusil jsem každý nápad, kterému jsem jen trochu věřil. Nebyla to nejrychlejší cesta, ale v mém případě ta jediná možná.”
Když se narodil, jeho rodiče neměli vlastní bydlení, žili u babičky. Až v jeho 3 letech si pronajali dvoupokojový byt v činžovním domě, kde se sto padesát rodin dělilo o jeden výtah. Když se porouchal, šlapal malý Howard schody až do sedmého patra. Otec měl i tři zaměstnání najednou, všechny za mizerný plat – Howard ho dnes popisuje jako pracujícího žebráka. Matka donutila syna – negativním příkladem rodičů – vystudovat univerzitu. “Byli jsme na tom finančně opravdu špatně. Abych si vydělal na školné, po výuce jsem chodil ke kožešníkovi a čistil zvířecí kožky – kus za mrzkých 5 centů – a střídavě jsem vypomáhal v textilce.” Díky vysokoškolskému diplomu dostal alespoň slušnou práci – obchoďáka v Xeroxu. Poté přešel ke švédskému prodejci automatů na mletí kávy. Nuže, vidíte potud v jeho životě nějaké štěstí?
Bylo mu 29 let, když si jedna firma objednala neobvykle více mlýnků. Jmenovala se Starbucks Coffee, Tea and Spice. “Tehdy spotřeba kávy klesala. Ostatní firmy ponižovaly cenu a tudíž prodávaly méně kvalitní kávu, ale tahle firma dělala opak. Nabízela jen drahou a kvalitní kávu. Viděl jsem, jak geniální to byl tah. Odklonila se od většinového proudu, který se snižováním ceny vzájemně ušlapal. Zatímco Starbucks měl jen pro sebe tu skupinu zákazníků, která nechtěla levnou, ale kvalitní kávu. Taková skupina vždycky je, v každém oboru, v každé době.” Požádal u Starbucks o místo a přestoupil. Zase jako obchoďák. Nuže, měl nějaké štěstí?
Na služební cestě v Itálii, kam jel oslovit nové odběratele drahé kávy, si povšiml italských kavárniček. Nebyly to nálevny levné kávy, které v Americe krachovaly, protože když už si spořivý Američan měl dát levnou kávu, uvařil si ji doma sám. Italové brali kávu více než jako nápoj – jako životní styl,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům