Když chtějí policisté rozklížit nezjištěné pachatele trestného činu, vhodí mezi ně lákadlo – odměnu za nahlášení viníka. Až nečekaně to zabírá. (Ostatně když chtěli nacisté vypátrat atentátníky Reinharda Heydricha, vypsali odměnu milion říšských marek a výsadkáře udal vlastní kamarád.)
Tam, kde nezabere apel na morálku, většinou zaberou peníze. A když jde o porušení zákona, obzvlášť. Léty osvědčenou strategii se rozhodla vyzkoušet protipirátská organizace BSA. Lidem nabízí unikátní přivýdělek: Pořádá totiž nábor placených “lovců” pirátů.
Nahlas, čekej, inkasuj
“Vyplácíme 10procentní podíl ze zaplaceného odškodnění. Tento podíl může dosáhnout výše až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody,” říká Jan Hlaváč, zástupce BSA, která sdružuje známé výrobce softwaru jako Adobe, Autodesk nebo Microsoft. “Hodláme tím kompenzovat čas a úsilí, které věnuje oznamovatel spolupráci na řešení případů pirátství, tedy při odhalování a prokazování porušování autorského práva k softwaru.”
V banku je až miliarda
Můžeme být zvědavi, jak se v českých podmínkách tento nápad ujme. Pokud si myslíte, že jinde by tento systém nefungoval, mýlíte se. Obdobný program najímání lovců pirátů z řad pozorné veřejnosti úspěšně funguje v USA, Anglii, Švédsku,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům