Efektivita člověka roste s jeho schopností umět pracovat stejně jako odpočívat. Koneckonců i Bůh podle tradice 1 den odpočíval. Co Vy? Jak myslíte na svou produktivitu tím, že svedete dostatečně vysadit?
Pokud jde o mě, já rád přepínám myšlení do jiné dimenze. Říká se tomu časový Matrix: Nacházíte se na historickém místě a přejete si, abyste mohli rozepnout neviditelný zip a prolézt na témže místě do staré doby. Kdo asi chodil po stejné cestě před x staletími? Jaké měl tehdy sny? Jaká trápení, hodnoty? Proto mám rád Český Krumlov a v něm tento malovaný objekt.
Dvoupatrový nárožní dům s renesanční omítkou je v ryzím historickém centru, jen pár minut chůze od hlavního náměstí a zámku (Kájovská 54). Říkají tomu Vnitřní Město, meandr Vltavy jako kdyby tu utahoval smyčku.
Turisté před domem zastavují a čtou si v průvodci. Ale málokdo z nich ví, že Krčínův dům se dá obdivovat nejen zvenku, z ulice či zahrádky, ale dá se tu přespat, je to hotel. A zážitek. Protože v 16. století tento krásný dům vlastnil sám rožmberský regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.
Uvnitř je dvanáct pokojů, spíše komnat. Protože ale první majitel, sladovník Mikuláš, tady ve 14. století nebudoval hotel, ale své obydlí, pokoje nejsou unifikované a typizované jako v běžných hotelech. Tady žádná místnost není stejná. Někde jsou rohy oblé, jinde pravoúhlé. Liší se styl i barevnost. Obrazy jsou nejen na stěnách, ale doslova ve stěnách. Starožitný nábytek, archiválie na policích, dobové fotografie… to všechno prospívá autentické atmosféře a geniu loci, kouzlu místa, kde mysl odvětrává a cítíte historii.
Od sladovnického rodu převzal dům rožmberský úředník Filip Nuss. Po jeho úmrtí a provdání vdovy Voršily za Floriána Ronnera se dům dostal do rukou zdatných obchodníků, kteří ho uměli zhodnotit a šroubovat cenu. V roce 1640 Hans Taupergar prodal celý objekt...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům