1. záchytný bod: Dělá si na nás čas
Každý vztah by pod rentgenovým snímkem vypadal jako zašmodrchané klubíčko. Dva lidi, kteří se odlišují svými geny, výchovou, zkušenostmi, hodnotami a prahem bolesti, čeká bezpočet složitostí. Základ šťastného vztahu je ale neuvěřitelně jednoduchý: dělat si na sebe navzájem čas.
Klíčem k vyřešení jakýchkoli problémů je především (přejdu-li do telekomunikační terminologie) zůstávat na lince, ve spojení, bojovat za co nejlepší signál. Bojovat za druhého a nechat ho, aby bojoval za nás. Neodcházet, když přituhne. Naopak v takové chvíli zůstávat. Bez ohledu na to, jak jsme zaneprázdnění nebo unavení.
Partner, který stojí za budoucnost, dokáže odložit mobilní telefon, zavřít víko notebooku a věnovat se druhému postaru, tváří v tvář. Pokud ten druhý není schopen si udělat čas, nikdy nedovolme, aby pro nás byl první volbou, když my jsme pro něj pouze jednou z mnoha.
2. záchytný bod: Je ochoten investovat úsilí
Žádný dlouhodobý vztah nemůže být nekonfliktní. Partneři jsou zkrátka příliš různí, i jednovaječná dvojčata se pohádají.
Dva odlišní lidé nemohou mít vždycky úplně stejné pohledy na tu samou situaci. Aby byli schopni kompromisu, musejí nalézt ochotu vidět střety jako příležitosti. Když skousáváme upravený zub, také nám zjištěné nepohodlí říká, kde máme zub ještě ubrousit, kde si více vyhovět.
Ukazují to maličkosti. Ochota si v případě rozporů sednout a najít čas na dobrou konverzaci. Zasmát se, když už si připadáme k smíchu. Být schopni se dlouze projít, zatančit, obejmout – chvíli beze slov, bez urážení, bez komolení pravdy.
To všechno stojí úsilí. Ale bez úsilí nejde vybudovat dlouhodobý vztah.
3. záchytný bod: Je schopen vidět to lepší z nás
Někdy vidíme jen své nejhorší Já. Jsme zranitelní a slabí. Potřebujeme dostatečně blízko u sebe někoho, kdo nám poví, že se pleteme. Někoho, komu důvěřujeme.
Oči říkají laciné komplimenty. Srdce nemluví nazdařbůh. Říká, co cítí. A co cítíme, je...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům