Intro:
Když jsem byl malý, div jsem se nerozmáznul na kluzké podlaze. Těsně předtím, než temeno mojí hlavy břinklo o dlažbu, mě zachytila cizí ruka.
Šokovaný jsem očima jel od zápěstí přes paži a ramena až k identitě toho, kdo mě zachránil. A užasnul jsem. Byl to muž na invalidním vozíku. Měl neuvěřitelný postřeh. Větší než všichni lidé, kteří stáli kolem.
A ten muž povídá: “Chlapče, věř tomu nebo ne, ale přesně takhle jsem se zranil já ve svých deseti letech. Od té doby jsem na tomto křesle.”
Život se stal mým nejlepším učitelem. Ano, vybírá vysoké školné, ale učí mě jako žádný jiný kantor. Naučil mě zejména chápat mnohé paradoxy. Myslet duálně, jak tomu já říkám. Totiž vnímat život vždycky ještě z jedné stránky, když se nám zdá, že žádnou jinou nemá. (Celou metodiku vysvětluji v aktuálním vydání magazínu FC Duální myšlení – k sehnání pouze zde.)
Když se mi daří, učím se pokoře – jako bych už zítra neměl být úspěšný.
Když se mi nedaří, učím se trpělivosti – jako bych už zítra mohl být úspěšný.
Tímto způsobem jsem se naučil vnímat hodnotu všeho, dokud to mám, ne až poté, co to ztratím. Takto jsem pochopil hodnotu času, zdraví, příležitostí i přátel. Bohužel mnozí hodnotu toho, co mají, si uvědomí až ve chvíli, kdy o to přijdou. To je jeden z mnoha paradoxů života. Které mě zaujaly ještě?
1. paradox: Co nejlépe se postarat o sebe znamená co nejlépe se postarat o druhé
Tento paradox funguje oběma směry. Pokud ho čteme zleva doprava, čteme definici podnikání.
“Chci, aby lidé začali sledovat svůj zájem,” řekl Václav Klaus v jednom ze svých nejtvrdších projevů v roce 1992. Tehdy chtěl, aby lidé s nastolením kapitalismu začali přemýšlet o tom, co druzí potřebují, protože pokud to budou schopni uspokojit, pak pomohou sami sobě a vydělají. Říkal tomu “svůj zájem”. Ačkoli to byl vlastně “zájem ostatních”.
Uvedený paradox je přitom nejen definicí výdělečného života, ale také antivýdělečného, charitativního života. Jestliže se totiž rádi věnujeme tomu, co si přejí druzí, současně se cítíme nejnaplněněji.
Čteme-li uvedený paradox opačně, tedy zprava doleva, čteme definici vyváženého vztahu. Vztah tvoří dva pilíře. Pokud se jeden pilíř zhroutí, zhroutí se celý vztah. Proto tím nejlepším, co můžeme udělat pro druhého, je postarat se v první řadě o sebe. Být spolehlivým pilířem. Ostatně o tom je kniha 250...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům