Anonymní účty na číslo, nulové daně a rezidenční víza k bytům. Nová oáza soukromí pro znepokojené Evropany?

Místo předmluvy: Občas mi píšete o to, co zajímavého se povídá v zahraničí a nikde se o tom nepíše. Tak něco málo z cest a jedné zemičky, která je vzdálena 6 hodin přímého letu z Prahy a představuje tak trochu jiný svět. Nám někdy nepochopitelný. Třeba v tom, že nechce uprchlíky…

Nejsevernější arabský emirát Ras Al Khajmah se chystá svérázně využít stále nejasnější a napjatější situace v Evropě. Kdo se bojí o své soukromí, peníze nebo dokonce život, toho by následující řádky mohly zajímat.

Bez uprchlíků

Předně, Spojené arabské emiráty jako celek nepřijímají uprchlíky. Je to krutý princip. Na Araby se pro to může někdo dívat skrz prsty, jací jsou nelidové, ale oni argumentují, že nepotřebují ve své zemi teroristy.

Safety first, bezpečnost především, říkají tam. Nadále je tak v Emirátech udržován enormní stupeň bezpečnosti, kdy se jakékoli trestné činy pachatelům šeredně nevyplácejí a mohou být fatálně trestány i na těle.

Podmínky téměř policejního státu mohou někomu vadit – do chvíle, než se sám dostane do problému. Policie totiž při řešení deliktů maximálně využívá nových technologií. Povídá se, že případy velmi rychle rozlouskne díky mimo jiné (trvalému) monitoringu všech zapnutých mobilních telefonů (včetně dětských). Nemluvě o další technice včetně kamer, které jsou zejména v Dubaji snad všude. V Abu Dhabi nejsou výjimkou případy restauratérů, kteří zapomenutou peněženku na své náklady okamžitě odvážejí klientům.

Ano, lidé jsou tam sledováni. Ale také žijí nezamykáni a v bezpečí.

Anonymita peněz

Do toho se vládce emirátu Ras Al Khajmah (asi 40 minut jízdy autem z letiště v Dubaji), šejk Saud Bin Saqr Al Qasimi, rozhodl vstoupit do konkurenční přetahované nejen s ostatními emiráty, zejména zvučnou Dubají a Abu Dhabi, ale také s Evropou. Na evropské půdě se totiž pod sympatickým heslem boje proti špinavým penězům rozmáhá snaha minimalizovat pohyb hotovosti a hlavně platby fyzickými bankovkami.

Kdo navštívil Itálii, Francii a další upgradující země, mohl být překvapen tím, že se již nesmí hotovostí platit účet nad 1000 eur, což je ekvivalent cca 27 000 Kč. Nad tuto částku musíte platit elektronicky, tedy na místě kartou. Protože jde o sledovanou platbu, o které má přehled nejen...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům