1. důležité uvědomění: Nejvíce zesilujeme tehdy, když si nejvíce myslíme, že naopak slábneme
Lidé, kteří se nejvíce uvědomují chybu, jíž se dopustili, mají pochopitelně nejhorší pocit – daný výchovou. Zároveň ale mají největší potenciál chybu odstranit. Sečteno, podtrženo: Lidé, kteří se trápí svou chybou, jsou paradoxně na nejlepší cestě.
Je statisticky prokázáno, že nejméně svůj život zlepšují průměrní lidé. Protože je nic nenutí svůj život zlepšit. Největších úspěchů tak dosahují lidé, kteří začínají z nuly nebo minusu. Ti jsou nejvíce motivováni. Mají největší důvod přehodnocovat svůj život a hledat lepší cesty. To je pro průměrné lidi to nejméně skousnutelné. Jak je možné, že někdo, kdo byl vždycky horší než já, je najednou lepší? V tom musí být nějaký podvod!
Ne, není to podvod. Kdykoli člověka štve vztah, ve kterém je, hledá cesty, jak ho zlepšit. A kdo hledá, ten nalézá. Kdo nehledá, nemůže nalézt. V naštvání se je hlavní roznětka změny.
2. důležité uvědomění: Zlepšení si musíme zasloužit
Život je nejlepší obchodník. Nedává nic zadarmo. V našich chybách nám záměrně namáčí čenich, dokud si neuvědomíme, v jakém hnoji jsme se ocitli. Je krutý, ale přece úplně stejně učí lidé například štěňata, aby nám nečurala v bytě.
Kdykoli zakoušíme to nejhorší, věnuje nám život obzvláštní péči. Nikdy nás netrápí víc, než uneseme, i když si většinou myslíme opak. Jsme jako olivy, ze kterých pod tlakem vychází nakonec ta nejlepší šťáva.
Kdykoli si myslíme, že jsme na dně, nalézáme bod, od kterého se můžeme odrazit. To je princip dna. Není podstatné, že ho (ještě) nevidíme, život nás navede. Už tím, že o dně přemýšlíme, ho totiž hledáme.
Kdykoli si myslíme, že máme na zádech nesnesitelné břemeno, učí nás život dělat malé kroky. Být pokorní, pamatovat si, jak...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům