Zeefe, kdybych měl geniální nápad na mobilní aplikaci a neuměl ji vytvořit, ani bych neměl peníze na její vývoj, co bych měl dělat?
“Já jsem nejdříve hledal lidi, kteří jsou schopni ji vytvořit a zároveň nejsou drazí, protože více než peníze je naplňuje vytváření samo o sobě, vědomí, že mohou být u zrodu něčeho velkého. To jsou především mladí lidé, studenti. Věří, že změní svět. Vypadají jako blázni, ale jen blázni mohou opravdu změnit svět. Protože žiju v Jeruzalémě, šel jsem na Hebrejskou univerzitu, kde se studují počítačové vědy. Jeden šikovný student rozuměl programování, druhý grafice, třetího bavilo fotografování, čtvrtý studoval mobilní technologie… a tak dále. A hlavně to byli lidé, kteří mě zaujali ještě jedním. Že jsou přirození podnikatelé.”
Jak se to pozná?
“Ve věcech, které považují za zásadní, neposlouchají rodiče ani jiné autority. Dělají to, čemu věří, ne to, co jim někdo řekne. Z těch jsem udělal své společníky, věděl jsem, že se nespokojí s průměrem a nikdy nepůjdou s davem.”
A z těch, co naopak poslouchají rodiče?
“Ty jsem potřeboval úplně stejně. Podnikatelé totiž závisejí na lidech, kteří naopak udělají to, co se jim řekne. Z těch se postupně stali naši zaměstnanci. Dnes jich máme asi padesát.”
Jak jste uvažoval při vymýšlení aplikace?
“Kdo se rozhlíží kolem sebe, vidí námětů na podnikání spoustu, já jich vidím tím víc, čím déle se dívám. Všude je něco, u čeho se lidé vztekají. Žádný produkt ani jeho uživatel není dokonalý. Pořád je co zlepšit – jak na produktu, tak na jeho uživatelské přívětivosti. Mobilní zařízení jsou v úplném začátku, jsme v pravěku mobilních technologií. Vývoj, který uplynulá desetiletí probíhal na počítači, proběhne v bleděmodrém v telefonech a tabletech. Mobily se stanou přenosným počítačem, menším a univerzálnějším než notebook, kterým se nedá volat ani fotit. A pokud jde o mé aplikace, připadalo mi šílené, že mobilem sice můžete fotit, ale nemůžete si v něm upravit fotografii tak, abyste vypadali lépe než ve skutečnosti. Photoshop v počítači si pohraje nejen se světlem a barevností. Můžete se i bavit. Přidávat texty, dát člověku legrační knír, provést koláž. Směju se při pohledu čtyři roky nazpět, kdy telefony uměly dát fotkám maximálně černobílý filtr a pár barevných scén. Já chci mít z telefonu počítač. Více než počítač, protože se vejde do kapsy.”
Už v lednu 2013, kdy jste s Facetune přišel, byla podobných aplikací spousta. Proč jste šel do obsazeného segmentu? Proč jste dělal “jen další aplikaci”? Proč jste si nemyslel, že to bude zbytečná práce, která zapadne?
(směje se) “Množství aplikací nic neznamená. Opakuji: Nikdo není dokonalý a vždy můžete nabídnout víc než konkurent. My jsme viděli, že druzí pracují s barvami a světlem. Tak studenti dali hlavy dohromady a za domácí úkol měli vymyslet, jak to udělat ještě lepší, obsažnější, jednodušší, přívětivější. Pochopitelně ani Facetune nebo Enlight nejsou konečná řešení. Někdo přijde s lepší aplikací. Teď jde o to, jestli konkurence, nebo my. My si nemyslíme, že jsme vytvořili dokonalost. A to je naše výhoda. Protože si uvědomujeme, že nic není dokonalé, od uvedení aplikace pracujeme dál na tom, jak ji udělat ještě lépe.”
Jste zastáncem toho co nejrychleji dokončit nějakou základní aplikaci a dát ji na trh, třeba bezplatně, aby trh řekl, co je na aplikaci špatně, a na...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům