“Jsi-li v rejži, odstav ji.” Kuchařská zásada
Stres je jednou z hlavních příčin závažných zdravotních problémů: vede k onemocnění srdce, nespavosti, imunitním poruchám, váhovým turbulencím, úzkostem, pocitům neštěstí a hlubokým depresím.
“Žijte bez stresu!” – radí lékaři. Jenže jak, když všichni máme adresy, kde dnes musíme být; úkoly, které musíme splnit; lidi, které musíme potkat a u nichž předem netušíme, jak vystresováni budou oni…
Tak jak při tomto systému smírnit stres a dotáhnout důležité věci, abychom souběžně ještě nezanedbali sebe nebo své blízké?
Jak bojovat se stresem, když už teď tušíme, že asi nebudeme mít čas na plánovanou meditaci, jógu a jiné uvolnění?
Nedávno jsem psal, co dokáže sklenice obyčejné vody. Dnes zamířím výš. Do hlavy. Budou to malé změny, ale s velkým rozdílem. Doporučuji vyzkoušet:
1. Buďme v jednom okamžiku pouze s jedním úkolem
To, co nejvíce stresuje člověka, je honění více zajíců najednou. Stresuje nás to proto, že moc dobře víme, že to nemůžeme zvládnout. Kdykoli se soustředíme na více terčů zároveň, netrefíme pořádně ani jeden.
Přitom my JSME schopni všechny zajíce pochytat. Ale pouze postupně. Tedy tak, že se v každé chvíli soustředíme jen na jednoho a všechny ostatní vypustíme z hlavy. Říká se tomu fokusovat (od anglického focus = soustředění). Soustředění pochází od slova střed, do kterého vše směřujeme.
I světlo nebo voda to umí. Světelná zář zaměřená do jednoho paprsku nebo vodní tok zaměřený do jednoho proudu vytváří doslova soustředěnost – všechno do jednoho středu. Výsledkem je laserový paprsek nebo “vodní vrták”, který je schopen propálit skálu. Něčeho podobného je schopen i člověk. Představme si tu sílu, když veškeré své konstruktivní myšlenky soustředíme do jednoho bodu. Jednoho úkolu.
Proto: Nemysleme na to, že nás čeká další úkol. Vždycky bude existovat nějaký příští úkol. Ano, úkoly nikdy nekončí, tak ať ty nové klidně přijdou později. Nyní ale...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům