Přemýšlíte o podnikání?
A připadá Vám perspektivnější jít cestou, kterou ještě nikdo nešel (a být sám voják v poli)?
Nebo naopak cestou, na které se už pokouší o úspěch celé davy?
Co Vás více frustruje?
Jen e-shopů je na českém internetu čtyřicet tisíc. Dnes kdekdo “podniká na Amazonu”. Jeden z mých nejbohatších přátel František, který svou měsíční výplatu počítá v milionech, vůbec internet nemá a říká: “Podnikání je jako houbaření. Kdykoli jdeš za ostatními, jen paběrkuješ. Ale kdykoli se pustíš mlázím, kterým nikdo nešel, úroda je Tvoje. Vysbíráš všechno. Celý trh.”
František nedělá nic víc a nic míň, než že vozí speciální kyseliny, čisticí louhy, do velkých továren. Všechny totiž musejí pravidelně (pro Františka důležité slovo) čistit své stroje, potrubí, kotle, ať vyrábějí potraviny, díly nebo jakoukoli chemii. To je Františkův houbařský ráj, kde je sám. Jeho jedinou konkurencí by mohla být firma, která prodává speciální autocisterny, kterými se tyto látky dováží. Továrny by si mohly v zakoupených cisternách vozit louhy samy. Jenže, tu firmu vlastní také František…
I jeho víkendy znějí bizarně. “Jsem v Pardubicích na burze motýlů.” Nebo: “Jsem v Maďarsku, chytám/kupuji/prodávám motýly.” Posmíval jsem se tomu, než mi ukázal sběratelský ceník. Motýl klidně v ceně osobního auta, bytu, celá kolekce jako vila…
František mě tím naučil, že nejvíce hub je tam, kde je nikdo nesbírá, nehledá. Tam, kam nechodí davy.
Dnes napíšu o mladším muži, který to ví už také. Zjistil totiž, že tak jako továrny, i například právě sběratelé motýlů potřebují své specifické produkty. A Petr Kabátek jim dodává – nesmějte se – jen špendlíky.
Pro někoho obyčejný až zbytečný produkt. Pro jiné ale nepostradatelný. Přečtěte si, jak vynáší…
Fáze 1: “Haló, v Americe došly…”
V entomologii, zoologické vědě...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům