Richard Branson se stal šestým nejbohatším Britem z vysmívaného dyslektika a outsidera, který neuměl pořádně číst, mluvit ani počítat. Jak mohl tak vyrůst? Rozhodl jsem se každý týden rozebrat jednu jeho zásadu. Ta dnešní, o naslouchání, je jeho stěžejní: “Naslouchání dělá chytřejším. Zní to jednoduše. Možná až tak samozřejmě, že to příliš často přehlížíme. Nelze se nic pořádného naučit posloucháním svých vlastních slov. Jediný způsob, jak můžeme růst, je učit se nové věci od ostatních lidí.”
Všimněme si, že Richard neříká “učme se od lepších lidí, než jsme sami”. Protože on dobře ví, že učit se můžeme prakticky od každého člověka. Každý člověk je odlišný. Má jiný způsob uvažování, daný unikátními geny, výchovou, způsobem rozhodování, odlišnou cestou a zkušenostmi, které na té cestě nabírá. Co člověk, to především jiný úhel pohledu.
Pootočená čočka
Kdykoli nás dusí událost, která nám připadá děsivá a neřešitelná, jiná osoba ji může vidět jinak. Není chytřejší, ani my nejsme hloupější. Jsme jen odlišní. Jiná osoba má jinak nastavený úhel čočky, kterým vnímá stejné události. Proto se lidé pouhým rozhovorem o stejné věci dokážou rozptýlit, přijdou na jiné myšlenky. Rozdíly mezi lidmi jsou tak diametrální, co jeden považuje za negativní problém, to druhý dokáže vnímat jako pozitivní příležitost. Moje osobní vzpomínka: Když jsem před mnoha lety zdrceně volal svému kamarádovi, že už nesnesu to ponižování v zaměstnání a dám výpověď, on zajásal do telefonu: “Hurá! Mám pocit, jako kdybych vyhrál jackpot ve Sportce.” Nechápal jsem proč. Dnes už to chápu. Ještě ten den jsme rozjeli úspěšné společné podnikání.
Lidé izolovaní ve své samotě a zakletí ve svých jednostranných myšlenkách zapomínají, že každá mince má dvě strany. Rub a líc. Sami jsme obvykle schopni vidět jen tu jednu. Druzí lidé nám jsou schopni svým úhlem pohledu připomenout, že nic není tak růžové ani tak černé, jak se nám z našeho místa zdá… Nicméně musíme toho druhého pustit ke slovu.
Výhoda sociálních médií
V žádné době lidé neměli tak jednoduchý přístup ke vzdělání jako dnes. Internet mají všude kolem sebe. A večer, když budou chtít, mohou jít klidně po opačné polokouli.
“Naslouchání je důvodem, proč tak rád cestuji,” říká Richard Branson. “V různých zemích naslouchám různým skupinám a jedincům. Každý má jiné hodnoty a priority, hovoří o tom, v čem se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům