3 důvody, proč děkovat negativnímu myšlení

V Česku vzniká film podobný australsko-americkému Tajemství. A já v něm, mezi vědci a jinými zajímavými osobnostmi, dostal (velká čest) příležitost vyjádřit se k vlivu lidského myšlení na dosažené výsledky.

Problém je, že se stalo populárním velebit čisté pozitivní myšlení. Rozhodni se a budeš šťastný. Vizualizuj si svůj úspěch a budeš úspěšný. V co věříš, to můžeš dosáhnout. To všechno jsou krásné fráze. Ale současně nebezpečné.

Všechno na světě má totiž dvě strany. I pozitivní myšlení. Ano, i pozitivní myšlení může člověka brzdit. Podobně jako negativní myšlení ho může pohánět. S obojím se totiž musí umět správně pracovat.

Trápí Vás, že jste občas negativní? Že si tak úplně nevěříte? Že částečně pochybujete o cestě, po které jdete?

Buďte za toho hlodajícího červíka rádi.

Povím Vám 3 důvody proč.

1. výhoda negativního červíka: Příprava plánu B

“Co když mi to nevyjde?” – Typický červík negativní prognózy. Nejenže nevadí. Já dokonce říkám, že by MĚL předcházet každému našemu pokusu o úspěch.

Ať se snažíme o cokoli, měli bychom si připustit variantu, že neuspějeme. Pomůže nám to učinit krok, který vyloženě sluníčkové lidi, naladěné jen a pouze na úspěch, ani nenapadne. Začít si připravovat plán B.

To je plán, který počítá i s neúspěchem a říká, jak překonat možné budoucí překážky, které zatím existují pouze v naší představivosti.

Lidé, kteří bezvýhradně věří ve svůj úspěch, bývají pak zaskočeni neúspěchem. Ale my i s neúspěchem musíme kalkulovat. Nikdo z nás není dokonalý, každý chybuje a chybami se učí. Nikdo učený z nebe nespadl, navíc každý plán má své ALE, své komplikace. 

Trocha negativního vidění nám tedy může získat náskok v okamžiku, kdy se ocitneme tváří v tvář překážce.

Typický příklad: hypotéka (nebo jiná forma půjčky) a stav, kdy najednou nebudeme schopni splácet

2. výhoda negativního červíka: Vyloučení sebeuspokojení

Pepř sám o sobě se jíst nedá, ale pepřit si jídlo musíme. Tak jako s pepřem musíme zacházet i s negativními prognózami. V malých dávkách neškodí v jakémkoli množství.

Opatrná negativní myšlenka nás posouvá nejméně dva kroky před ostatní. První krok náskoku jsme si vysvětlili: Začneme přemýšlet o řešení dříve, než se objeví problém. Druhý krok našeho náskoku je spojen s tím, že si vždy umíme představit nějakou horší situaci.

Člověk, který se smíří se životem na dně, žádnou pozitivní změnu neudělá. Je to paradox, ale je to tak. Tu pozitivní změnu udělá jedině v případě, když se odmítne se životem na dně smířit. To se děje například tehdy, když si představí, že by se jeho situace mohla ještě zhoršit.

Platí to také opačně. Lidé, kteří poletují v oblacích, když se jim daří, sami sebe ohrožují, protože podléhají sebeuspokojení. Ztrácejí ostražitost. A pády jsou pak o to tvrdší. Naučme se chránit za pomoci negativních červíků. Jak?

I když půjde všechno podle pozitivního plánu, neustále si představujme nebo sepisujme, v čem bychom mohli selhat; co by se mohlo pokazit. Život totiž není nic, co by se dalo předem bezezbytku naplánovat. Ani hladké početí, ani hladký porod, ani hladký rozvoj.

Negativní myšlení správně říká, že nikdy nemůžeme do detailu ovlivnit všechno, co se nám v životě přihodíPozitivní myšlení ale správně dodává, že můžeme ovlivnit to, jak na události zareagujeme, jak s nimi naložíme, jak se k nim postavíme. I když samotný tok událostí, překážek a komplikací neumíme zastavit a mnohdy ani ovlivnit....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům