3. varianta: Returnujeme otázkou
Return je úder, kterým se v tenise efektivně vrací podání soupeře. Returnovat slovem NE je ideální v podřízené pozici.
V zaměstnání se to typicky hodí tehdy, kdy po nás chce nadřízený více úkolů, než kolik jsme jich schopni v daném čase zvládnout. Pak je dobré returnovat: “Vážený pane šéfe, moc rád udělám úkoly A, B i C. Ale abych je odvedl opravdu kvalitně, budu na ně potřebovat více času (2 týdny). Pokud trváte na své lhůtě (1 týden), řekněte mi, prosím, který z úkolů A, B nebo C mám řešit prioritně?”
4. varianta: Berme to jako test vztahu
V soukromém vztahu bývá nepříjemné říct NE tehdy, když jsme ještě neměli čas odhadnout druhého (jeho případnou reakci), zhodnotit náš vztah (jestli pro nás vůbec bude smysluplný) a pochopit svoji roli v tomto vztahu (budeme ti dominantnější, nebo submisivnější?). Tehdy se bojíme, abychom svého NE později nelitovali, máme strach z jeho následků. Bývá to hlavně u začínajících vztahů, kde ještě nevíme, jestli je vztah natolik pevný, aby odolal jednomu NE.
NE je lakmusový papír, které vypovídá o obou osobách ve vztahu. O té, která ho říká a dává svým NE najevo, že si váží svého času a svých priorit. I o té, která ho akceptuje a dává tím najevo, že nás respektuje, jakož i naše hodnoty. Jen proto, že někdo neakceptuje naše NE, neměňme svůj postoj. Zůstaňme pevní a neměkněme jen proto, že je druhý stále...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům