5 detailů, pro které miluji tuto restauraci (a žádným není jídlo)

4. Víno

Když byl v CzecHousu můj francouzský přítel Melchior, vše o vínu si přečetl z etikety. Co je na tom zvláštního? Melchior je slepý.

Francouzské víno Rasteau, zdejší unikát, má totiž etiketu pokrytou Braillovým písmem. Ne náhodou. Zraje v domovině mnicha Cizerana, autora zkrácené verze tohoto slepeckého písma. Mimochodem, znalce myslím zaujme jak obsah láhve, tak způsob podávání.

Rozpoznáte na etiketě vyražené Breillovo písmo?
Rozpoznáte na etiketě vyražené Braillovo písmo?

Uvnitř je Grenache. Odrůda zrající jižně od oblasti Châteauneuf-du-Pape. Což chuť, ta je tím daná. Pikantní, s příchutí bobulí. Specifická je ovšem takzvaně astringentní povaha – jemně stahuje až vysušuje jazyk. Nesmí Vás tedy překvapit setrvalá touha se znovu napít…

Co mnohé udiví, je to, že z láhve se nalévá rovnou do sklenice. Ano, ačkoli jde o červené víno, nedekantuje se. Grenache je totiž odrůda rychle oxidující – “otevírání” tedy nepotřebuje.

A to, na čem bezpečně poznáte znalce, je jeho reakce na způsob podávání. Nalévá se totiž do skleniček pro Syrah, jinou odrůdu. Jak to? Sama Grenache má nedostatek kyselin a tříslovin. Proto se k 99 procentům Grenache přidává ždibíček příměsi Syrah.

Kdo má rád tuto odrůdu dobře ví, že ve třech různých sklenkách chutná Syrah pokaždé jinak, a to podle otevřenosti nebo zavřenosti sklenky. Proto se na podávání Syrah, byť by v daném víně byla pouhá “kapka”, zásadně doporučuje speciální sklenička na Syrah – jen ta pak nezkresluje.

Mimochodem, těchto Rasteau je na světě jen okolo 200 láhví. V CzecHousu mají sto z nich. Ptal jsem se Cyrila, jak to. Jen se usmíval. To jsou zkrátka jeho kontakty v rodné zemi. A ty zdaleka nejsou jeho jediná přednost…

5. Harmonika

Za nejsladší dezert po večeři jsem vždy...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům