Proč bychom měli porozumět vodě aneb Co nás dokáže otrávit a změnit

Mnoho lidí se diví mému rannímu rituálu s vodou. Rozhodl jsem tedy napsat něco více o vodě. I o příbězích, které jsou s ní spojeny. Dospělého člověka tvoří voda přibližně ze tří čtvrtin. Dá se tedy říct, že kdo porozumí vodě, porozumí do značné míry člověku – i sám sobě. Co všechno voda má na svědomí a co o nás říká?

Voda. Nejrozšířenější látka na planetě Zemi. Je všude, kamkoli se podíváme. I tam, kde ji netušíme. Trochu vody má v sobě všechno.

Přesto nemáme ponětí, odkud se voda vzala; kdo nás vodou vlastně obdařil. Víme jen jedno: že o vodě skoro nic nevíme.

Píšu “skoro”. Protože něco málo vědci přece vědí. Například to, že je schopna ovlivnit, kdo jsme a co dokážeme.

Pochybuješ o sobě? Podívej se na vodu

Máloco je měkčí a poddajnější. Současně však voda dokáže roztrhnout skálu. Člověku dennodenně připomíná, že měkké umí zdolat tvrdé.

V tištěném magazínu FC často píšu, že člověk není v přírodě rozhodně ten největší, nejsilnější a nejchytřejší. Ovšem vykazuje několik unikátních vlastností – tak jako voda. Člověk se především naučil vodu využívat. Už ve starých dobách moudří Seveřané nalévali vodu do trhlin ve skalách. Jak zmrzla, začala se roztahovat, v pórech a a kapilárách vyvinula obrovský tlak, až skálu rozlomila. Tak člověk získal kámen.

Člověk postřehl i to, že voda je nejsilnějším rozpouštědlem. Po rtuti má nejvyšší povrchové napětí. Nebýt tohoto jevu, některé druhy hmyzu by se nemohly pohybovat po vodní hladině. A nepřežily by rostliny, protože by v sobě nemohly distribuovat živiny a stavební látky.

Voda má totiž nepředstavitelnou sílu. Když klíčí zrno a prorůstá ze zeminy na povrch, dokáže voda vzedmout tlak až čtyř set atmosfér. Díky tomu...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům