4. Když Tě přece jen napadne vzdát to, přemýšlej, proč jsi začal.
Jednou se Emil Zátopek spřátelil s australským běžcem, který na mezinárodní mistrovství přijel s přáním překonat rekord Austrálie v běhu na pět kilometrů. Zátopek byl přihlášen pouze na desetikilometrovou trať, přesto chtěl Australanovi pomoci. Přišel tedy s plánem: Poradil Australanovi, ať vynechá svůj pětikilometrový běh a postaví se spolu s ním na dvojnásobnou trať. Celou první polovinu závodu na deset kilometrů vedl svého nového kamaráda k vytouženému rekordu. Pak Zátopek přidal a celý běh vyhrál.
“Celou dobu jsem k němu promlouval. Žádal jsem ho, ať se mě drží, ať zatne zuby a pořád přemýšlí jen o tom, proč začal – že tak svůj cíl splní. A že jediná možnost, že neuspěje, spočívá pouze v tom, že se přestane snažit hledat v sobě síly.”
V jedné chvíli prý Australan hlesl: “Už to nezvládnu, zkusím to příště.” Emil Zátopek na něj zařval: “Ne. Dokážeš to dnes.” A když mu v cíli blahopřál, zopakoval:
5. Vždycky uvažuj tak, jako kdyby “příště” mělo znamenat “nikdy”.
Mimořádný běžec, hnaný svou vůlí, nepochyboval o tom, že mysl je neskutečně mocná věc. A že pokud ji naplníme pozitivními myšlenkami, vírou a přesvědčením o úspěchu, dokáže měnit náš život.
Říkali, že je talent. On se tomu jen smál: “Tvrdá práce vždycky přemůže talent, jestliže talent nepracuje dost tvrdě.”
Denně uběhl až třicet kilometrů. V lese, ve sněhu i v kanadách, když nebylo na výběr. “Svaly mě pálily, ale s každým dalším krokem jsem poznával, že je to možné.”
Neexistovalo pro něj příště. Teď žil, teď dřel. A proč to dělal? Věděl, že:
6. Nikdo neřekl, že to bude snadné. Ale já vím, že to stojí za to.
Narodil se jako sedmý z osmi synů a sotva se začal zajímat o předměty, podstoupil tradiční obřad. Rodiče před něj do peřinky položili všelicos – nástroje i peníze. Na co prý nejdříve sáhne, pro to bude mít vlohy. “Chytil jsem prý levou rukou obuvnické kladívko a všichni zajásali, protože to bylo neklamné znamení, že ze mne bude švec,” smál se s odstupem času Zátopek, kterého ovšem rodiče v devatenácti...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům