Jak vychovat úspěšné děti, kterým nevadí prohrát

Fixní versus růstové myšlení u dospělých lidí

1. rozdíl: Cíle

Lidé s fixním myšlením mají sklon vyhýbat se úkolům, které by mohly prozradit, že nejsou tak chytří nebo schopní, jak by si někdo jiný mohl myslet. Jinými slovy: Nepouštějí se do sledování cílů v oblastech, v nichž se necítí stoprocentně jistě – tedy žádných nových, neosahaných. Chtějí za všech okolností VYPADAT DOBŘE.

Lidé s růstovým myšlením se naopak příliš nestarají o své chyby a o to, jak působí na druhé. Vědí, že chyby jsou nevyhnutelné, snažíme-li se o něco nového, neosahaného. Jinými slovy: Za chyby se není co stydět. Chtějí se za všech okolností UČIT.

Kdo má motivační diář FC, ten ví, o čem mluvím.

2. rozdíl: Postoj k úsilí a selhání

Lidé s fixním myšlení považují za špatné, když někdo o něco tvrdě usiluje, a přitom selhává. Domnívají se, že je to důkaz, že daná osoba nemá potřebné schopnosti.

Lidé s růstovým myšlením naopak považují za správné, když někdo o něco tvrdě usiluje, ačkoli selhává. Domnívají se totiž, že pouze tvrdým úsilím lze odemknout a posouvat vyšší schopnosti.

Více než 11 tisícům studentů prvního ročníku FC Academy jsem to vysvětloval na příkladu malého Jarouška Jágra, který na vesnici vstával ještě před slepicemi a učil se bruslit, zatímco všichni jeho kamarádi ještě spali. “Dřel jsem a padal. Pro jiné jsem byl blázen. Dnes mi titíž lidé říkají, že jsem měl talent. Ale talent na co? Mně nešlo nic. Vše jsem vydřel,” říká dnešní hokejová legenda.

Domněnka, že úsilí, které hned nepřináší ovoce, je chybou, tvoří jedno z nejhorších přesvědčení, které lidé s fixním myšlením mají.

3. rozdíl: Nuda a obtíže

Lidé s fixním myšlenkou se značnou část života potýkají s nudou. Nezkoušejí nic, co shledávají složitým – nad své současné síly. Neřeší tak žádné nové problémy ani výzvy.

Život lidí s růstovým myšlením připomíná nepřetržité skládání puzzle. Tedy zkoušení, která kostička lépe zapadne do celkové představy o jejich životě.

Představte si tenistu s fixním myšlením. Za soupeře si bude vybírat pouze ty, které spolehlivě přehraje. S lepšími soupeři, než je on sám, hrát nebude. Nechce před okolím prohrát.

Žádný špičkový sportovec na světě nemá fixní myšlení. Každý podstatnou část své kariéry věnoval soubojům,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům