2. strategie: Úspěšné ráno dělá předvečer.
Člověk ráno snad ze všeho nejméně chce změnu. Opustit zónu pohodlí. Dělat něco jinak. Příliš přemýšlet. To mu bere energii.
Úspěšní lidé to mají stejné. Jejich řešení je prosté: Budiž, tak se zbytečně nenamáhejme! Připravme se večer. Naplánujme si své ráno.
Můj osobní příklad:
Už od narození mám v noci na starost ročního syna. Budí se jednou, dvakrát na mlíčko. Než bych pokaždé ospalý mátožně převařoval, pak chladil vodu a odměřoval dávky sušeného mlíčka, mám z večera u hlavy připravenou termosku, která vodu udržuje v tělesné teplotě, i dávkovač s již odměřenými dávkami. 2 pohyby trvají 10 sekund místo 10 minut.
Uvádím to proto, že příprava umožňuje rutinu. Rutina je bezduchá, opakující se činnost. “Bezduchá” nemyslím pejorativně. Po ránu je bezduchost žádoucí.
Úspěšní lidé ráno šetří spoustu energie tím, že mají zautomatizováno maximum činností. Mají systém na všechno:
- Sklenice s vodou je od večera připravená tam, kde ji nelze přehlédnout (na nočním stolku, v koupelně…).
- Snídaně je každý den stejná. Žádné přemítání u ledničky, “na co mám dnes chuť”. Ne, rutina. Stejná kombinace müsli s medem nebo stejná omeleta se slaninou a zeleninou. Zkrátka každé ráno “to, co spolehlivě funguje”.
- Stejný je i styl oblečení. Takzvanou “uniformu” zavedl už Giorgio Armani – černé kalhoty, černé triko. Mnoha manažerům visí v šatníku stejné košile i stejné společenské obleky. Není o čem se rozhodovat, když to není nutné.
Pointou rutiny je, že nepřemýšlíte, JESTLI máte náladu na meditaci, čtení, cvičení. Ta otázka prostě nemá smysl, Stačí mít jednou provždy zodpovězené 2 mnohem důležitější otázky:
– CO POTŘEBUJI RÁNO DĚLAT?
– PROČ TO POTŘEBUJI DĚLAT?
Všechny ostatní otázky jsou irelevantní.
3. To nejdůležitější začni do 2 hodin od probuzení.
Pracovní den jsem přirovnal k běžeckému závodu. Vstát dřív je jako přijít na stadion dřív a mít tak čas plánovat (jako absolvovat sportovně taktickou poradu) nebo zacvičit si (jako absolvovat předstartovní masáž).
To všechno znamená co nejlepší přípravu na následný výkon – přijít na start zahřátý a motivovaný, ne ztuhlý a otrávený s pocitem, že “to stejně nemá cenu”, nebo že “to nějak dopadne”.
Úspěšní lidé řídí svůj život. Jsou raději připravení než překvapení. A plánování se jim vyplácí.
Četné fyziologické průzkumy prokázaly, že člověk je nejproduktivnější přibližně dvě hodiny od probuzení. Pozor: nejde o celé časové pásmo, ale o jeho začátek. Člověk je jako počítač, nabíhá pomalu. Vstane-li například v 7 hodin,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům