Způsob života, který jde dlouhodobě udržet
Třemi slovy se tomu říká: udržitelný způsob života. Kuriózní je, že na Bali existoval.
“Zjistil jsem, že se tu lidé po staletí chovali k přírodě šetrně. Nečerpali zdroje na úkor budoucích generací, balili jídlo do listů, jezdili na koni, užívali organická hnojiva a jedli organické potraviny lokálního původu. Je opravdu paradoxní, že kultury, které si my dovolujeme označit pojmem ,primitivní’, se ve skutečnosti k přírodě chovaly šetrněji než moderní civilizace.”
Co to podle Hindricha zlomilo? “S příchodem televize a korporací, které neustále hledají nová odbytiště pro své výrobky, si indonéští sousedé zvykli raději se finančně složit na generátor, parabolu a televizi než na obyčejnou studnu. Televizní bedýnka tu dokonce získala takovou autoritu, že místní naprosto propadli propagační masáži reklamy, změnili způsob stravování ve fast food, a product placement přenesli do svého života tak, jak ho vidí v seriálech.”
Vyvolá to až hořký úsměv, když si uvědomíme, že my jsme fascinováni jejich životním prostředím a oni naším životním stylem. “Se surfařskými parťáky Tomášem Jirsou a Martinem Pokorným jsme se rozhodli jednat. Nesnažíme se Indonésanům nic vnucovat ani zakazovat, jen prosíme, aby nás vyslechli, a poukazujeme na prokazatelná fakta a možné alternativy života. Snažíme se v místních dětech i dospělých vzbudit zájem o přírodu a lásku k ní,” vysvětluje Petr Hindrich a vypočítává: “Vyvíjíme různé eko-aktivity a eko-hry, natáčíme dokumentární film o problematice pěstování palmového oleje, a hlavně sháníme peníze na naučné knihy, které pak distribuujeme dětem.”

Není to legrace. “Musejí být v indonéštině, nejmodernější a zároveň nejpoutavější publikace, jaké budou dostupné na indonéském knižním trhu. Cena běžné obrázkové knihy na Bali přesahuje týdenní plat rodiče, a proto knižní...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům