“Vydělávám víc než Ty. Proč Ti to vadí?” aneb Kdy muži odcházejí, přestože milují

“Vydělávám víc než on,” řekla, a tím definovala hlavní problém vztahu.

Mnozí muži se pousmějí. Takovou ženu bych naopak chtěl, nechal se jí živit a ležel doma na gauči – vtipkují po hospodách. Jenže v reálu to málokterý unese.

“Nikdy jsem mu nevyčetla, že má nižší mzdu. To on se utápí ve své sebelítosti a pocitu, že je neschopný, že jako muž selhává. Ráda bych ho pozvala do lepší restaurace a zaplatila účet, ale musím si vymýšlet, že jsem večeři například vyhrála při soutěži v rádiu. Vánoce má pokaždé zkažené, když si rozbalí dražší vánoční dárky, než jaké koupí on mně. Už mi i řekl, že takhle náš vztah nebude fungovat… Jak máme jet na hezkou společnou dovolenou, když on si ani letenku nemůže dovolit a odmítá, abych to platila já? Proč je pro muže tak důležité, aby finančně dominovali? Co je špatného na tom, když má žena úspěšnou kariéru v oboru, který je prostě lépe placený?”

Přítěž

Žena je od přírody párová bytost. Cítí, že jejím základním biologickým úkolem je přivést na svět potomka, vychovat ho a prodloužit tak existenci lidského rodu. Současně ví, že k naplnění této úlohy potřebuje muže. Je-li to však nutné, je schopna vztah s mužem obětovat pro mnohem silnější vztah k dítěti. V páru tím pořád zůstává – se svým dítětem.

Muže naopak příroda vybavila silným egem. Díky egu byl v pravěku schopen postavit se mnohem většímu a silnějšímu mamutovi, jen aby dostál zodpovědnosti za rod – ženu a dítě. Proto také typické filmy oblíbené muži jsou hrdinské. Muž chce být pro ženu hrdina, pro dítě vzor. Potřebuje to.

Jak píšu v magazínu FC,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům