Ach jo, přibírám… aneb 5 důvodů, proč možná zadržuješ vodu

V posilovně, kam chodím, se ozvalo: “Nedaří se mi hubnout.” Mladá dáma se píchala do podkožních polštářků. “Podívej, toho tuku!” A pak zmateně dodala: “Já snad spíš otékám!”

Její trenér odpověděl otázkou, které se nejprve zasmála, jenže vtip to nebyl: “A víš určitě, že to je tuk?”

Herečka Helena Růžičková se většinu života domnívala, že má nemocnou štítnou žlázu. “A nakonec jsem všechnu nadváhu vyčurala,” kroutila hlavou, “já jsem byla zatopená!”

Ano, zní to groteskně, ale mnoho lidí se trápí ­– pro vodu!

Milé tělo, co mi tím říkáš?

Zadržování vody neboli retence tekutin vede k nadměrnému hromadění vody v oběhovém systému, tělesných tkáních a dutinách. A jak víme, všeho moc škodí.

Jak jsem už několikrát psal v magazínu FC, naše tělo sice sestává většinou z vody. Máme ji v krvi, kostech, svalech, orgánech. Tělo ji potřebuje k fungování. To je důvod, proč abnormálně zvyšuje její zásoby, jestliže vytuší, že by mohly nastat zlé časy. (Stejně to funguje s jídlem. Pokud nejíme pravidelně a pak se nárazově přecpeme, tělo si přebytky ukládá do zásob – na horší časy.)

Na následujících řádcích velmi zjednodušeně popíšu, co vede k zadržování vody. Přemýšlejme, prosím, nad reakcemi našeho těla, respektive nad příčinami těchto reakcí. Tělo je moudré a snaží se nám dát najevo to, co nemůže vyjádřit ústy.

Pamatujme si, že krátkodobá retence vody nevadí, nezpůsobuje žádná zdravotní dramata. Bohužel dlouhodobé zadržování vody nás poškozuje, signalizuje, že nemusíme mít v úplném pořádku játra, ledviny, srdce, ženy menstruaci. Rozhodně je to znamení, že je ještě čas jednat a něco pozitivně změnit.

Toto je 5 hlavních příčin zadržování vody a způsobů, jak se s tím vypořádat.

1. příčina: strava

Sodík, potažmo sůl, je základní živina, kterou potřebujeme. Důležité je však dodat, že jen v malém množství.

Denně bychom měli přijmout optimálně jen dva a čtvrt gramu soli, maximálně pět gramů. To je – pro představu – vrchovatější čajová lžička.

Nadbytečná sůl nadbytečně zadržuje vodu a tělo nás pak nabýváním objemu a ztěžováním pohybu prosí o omezení příjmu soli.

Specialisté na výživu mě učili volit alternativy, které – jaký paradox – chutnají dokonce lépe než sůl: bylinky a koření. Například kmín, kopr, česnek, zázvor, oregano, šalvěj nebo pepř, případně hořčici nebo citronovou šťávu.

Když si vaříme, dávejme jídlu chuť, ale bez soli. Už tak je ve všem, co nám kdo strká pod nos. Podobně jako cukr. (Viz článek Víš, kolik cukru OPRAVDU jíš?).

2. příčina: životní styl

Všeho moc škodí, to už jsem psal. I delší stání nebo sezení má fyzické projevy. Kdo dlouho stojí, ten má nateklé kotníky, lýtka, vůbec nohy. Kdo dlouho sedí, ten může také kynout, aniž jí tučná jídla. Protože – zadržuje vodu.

Život je změna. Tělo tedy pro svůj život akutně potřebuje cirkulaci krve.

Pokud naše práce vyžaduje dlouhodobé sezení nebo stání, prosím, dělejme si přestávky, abychom se protáhli. A ještě lépe – parkujme dál od budovy, vystupujme o stanici dřív, užívejme schody místo výtahu, občas se zvedněme ze židle a procházejme.

Já mezi tipy, které uvádím v magazínu FC, nejraději používám prkno. Cvik, který nezabere déle než jednu minutu. Cvik, který je paradoxní tím, že nevyžaduje žádný pohyb, a přitom zapojí takřka všechny svalové skupiny, některé enormně.

Je to vlastně levitační leh, s podlahou nás pojí pouze předloktí a špičky prstů nohou. Jinak držíme pozici v naprosté rovině – jsme jako prkno – včetně hlavy.

Je to paradox. Nemusíš nic než držet. A je to účinnější než pohyb.

Tělo má jednu úžasnou vlastnost. Rychle se adaptuje na zátěž. Tedy rychle posiluje.

Ta úžasná vlastnost ale s sebou přináší...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům