Když se mě lidé ptají, kam jezdím, je-li venku mráz nebo pošmourno, s partnerkou a dětmi, případně ještě s dalšími přáteli, které celý týden nevidím, mám v Česku pár míst, jimž říkám Zjevení. Nabízejí totiž něco, co bych v takovém místě rozhodně nečekal. A baví mě své okolí překvapit.
Pokud nevíte, kam zamířit tento nebo kterýkoli z dalších víkendů, aby to zároveň nebylo příliš drahé, navrhuji Vám místo “na konci světa”, o kterém skoro nikdo neví – až v nejzazším koutě nad Hrubým Jeseníkem, přímo u hranice s Polskem. Tam pochopíte onu anekdotu: Víte, jak se pozná stárnoucí chlap? Že výlety s rodinou plánuje podle míst, kde se dobře vaří. (Já se tomu nesměju, protože jsem jeden z nich.)
Výlet za tři hvězdičky

Znáte Michelin Guide? Tohoto knižního gastronomického průvodce pro řidiče musel André Michelin v roce 1900 vytisknout 35 000 kopií, ačkoli ve Francii té doby bylo méně než 3000 aut. Lidé totiž do jím doporučených skvělých restaurací vyráželi nejen autem.
André Michelin při hodnocení restaurací zavedl tříhvězdičkový systém. První hvězdička říká: Vyplatí se zastavit, když jedeš kolem. Druhá hvězdička přidává: Sem nelituj ani zajížďky. A třetí hvězdička graduje: Tohle je na samostatný výlet.
Já jsem toto místo za tři hvězdičky objevil vlastně náhodou.
Jak jsem ho objevil já
Málo se to ví, ale v Hradci-Nové Vsi, obci se 370 obyvateli, je unikát. Vlna, která nemá obdoby. Ne ovčí, ale vzdušná. Když si osedláte tento proud, můžete bez motoru plachtit až do Krkonoš, a to celoročně. Proto také dráhy 5 až 23 zdejšího travnatého letiště směřují na tento jihozápadní “tobogán”. Pro milovníky aviatiky a absolutního klidu v nebesích, jako jsem já, důvod, proč jet z Prahy tři hodiny až sem.

Shora však náhle uvidíte ještě něco nezvyklého. Semafor na křižovatce. Ne, nesmějte se. Na Jesenicku tohle zařízení jinak prakticky nevidíte, myslím, že není ani v celém Jeseníku, a to je okresní město. Na nejsevernější světelnou křižovatku Moravy v jednom z nejméně rušných míst (jaký paradox) jsem se musel jet podívat. A za ní jsem TO uviděl.
Viděl jsem už opravdu leccos, ale nepamatuji si na venkově tak propracovanou a komplexní restauraci. Jmenuje se Na Palubě a myslí na všechno a na všechny.

V trojpodlažní budově i s hostinskými pokoji je prosklený výtah pro imobilní osoby a v patře zábavní svět…

To znamená dětský koutek se skluzavkou a různými atrakcemi, bowlingová dráha, kulečník, šipky, stolní fotbal, air hokej…

Býval tu i ricochet, který ale už hosté nebyli schopni vytížit, a tak v prostoru kurtu vznikla vinotéka.

A všude je cítit ženská ruka. Nemyslím jen romantický styl francouzské Provence. Myslím dokonalé detaily.
Bez kompromisů

Zapomněli jste si brýle a nemáte si čím přečíst jídelní lístek? Na stěně jsou zavěšeny sady různých dioptrií pro volné zapůjčení.
Chcete si popovídat s kamarádkou stranou partnerů? Bar je opatřen háčky pro zavěšení dámských kabelek za ucho.

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům