První klient? Můj manžel
Rozdíl mezi plazmaterapií a aplikací přímo kmenových buněk se odráží v ceně za zákrok. Náběr, separace a vyčištění kmenových buněk je pochopitelně náročnější než náběr krve. Klinika Moniky Golkové si však na nedostatek zájemců nemůže stěžovat. A kdo byl prvním? Usmívá se.
“Mým prvním pacientem byl můj manžel. Spadl na lyžích a poranil si rameno. Nedokázal se ani zvednout. Chodil na rehabilitace, všechno marné. Paní doktorka mu na cétéčku řekla, že má natrženou šlachu – tu, která drží ramenní kloub pohromadě –, a že se s tím nedá dělat nic jiného, než jíst prášky proti bolesti a až bude místo na operaci, rameno tam rozříznout a šlachu manuálně sešít,” vzpomíná Monika Golková.
Jenže nejbližší termín možné operace byl až za tři měsíce. A manžel každodenně trpěl. “Bez funkčního ramene toho moc neuděláte. A tak jsem se rozhodla tehdy poprvé vyzkoušet kmenové buňky,” říká. “Vzala jsem je z jeho kostní dřeně a pod kontrolou ultrazvuku aplikovala přímo do poraněného vazu. Okamžitě ucítil úlevu – samozřejmě, je to svým způsobem tekutina, která pocitově vždycky udělá dobře. A do měsíce začal rukou hýbat už normálně. Na operaci nešel a po půl roce překvapil paní doktorku tím, že trhlinka byla zahojená.”
“Podle mě,” dodává jedinečná česká specialistka, “je v tomto typu léčení budoucnost. Tělu jsou totiž kmenové buňky vlastní, léčba pro něj není náročná. Přitom skoro každý má problém s kolenem, kyčlí. A dokud jde například o osteoartrózu prvního a druhého stupně, kdy to jen bolí, jsou hlavně kmenové buňky ideální. Při vyšších stadiích, kdy už je v místě více takzvaných osteofytů, výrůstků, se to samozřejmě musí řešit chirurgicky. Tohle je spíše preventivní metoda tam, kde ortoped říká, že sám už nic nemůže dělat.”
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům