Jak si v cizině (ne)uříznout ostudu aneb Shit down, please

5) Ach, ta společenská faux pas

Žijeme na jedné planetě, a přesto máme tak rozličné představy o nezdvořilosti.

Nás nenapadne zout se před vstupem do úřadu, firmy nebo kostela. Na celém Dálném východě je ale tento zvyk rozšířený, a pokud Vás nikdo u vchodu vyloženě nevyzve, stejně se raději rozhlédněte, zda před dveřmi není větší počet bot, případně zda je personál v restauraci obut.

A co zapíchnout hůlky do rýže v misce? Na Dálném východě jsou na to velmi alergičtí. Právě tento rituál totiž provází obřad obětování rýže zesnulým na smrtelném loži.

A naopak my se pobouřeně obracíme, když přitom říhat a hlasitě srkat horkou polévku rámen je v tamních restauracích samozřejmostí. Tak jako jsou tím známí Číňané…

Kdo někdy jel dubajským metrem, možná byl znepokojen tím, jak se na něj tlačili místní. Jenže zde je osobní zóna na veřejnosti prostě menší než u nás, kde si více chráníme soukromí.

Paradoxně zrovna ve Spojených arabských Emirátech je velmi pohoršující přímý fyzický kontakt. Poklepat kamarádovi na rameno nebo vzít kamarádku za boky je vrchol nestoudnosti. Dost na tom, když stiskneme ruku na pozdrav…

Indie, Indonésie... Šťastní lidé tam, kde to nechápeme. Inu, prostředí kontrastů a výborná škola, jak přemýšlet NAOPAK.
Indie, Indonésie… Šťastní lidé v situacích, kdy to nechápeme. Inu, prostředí kontrastů a výborná škola, jak přemýšlet NAOPAK.

6) Náš...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům