Věříte ve věci mezi nebem a zemí? Přemýšlíte hlouběji o vesmíru, přírodě, jejích mechanismech a zákonitostech? Chcete se o tomto víkendu dát fascinovat kouzly, proti kterým jsme tááákhle maličcí?
Víte, že mám mezisvět rád. Píšu o něm ve své třetí knize i v magazínu FC.
A rád se potkávám s lidmi, kteří na věci mezi nebem a zemí nikdy nevěřili, ale život je o jejich “existenci” přesvědčil. Ostatně, jednoho takového člověka už znáte.
Před týdnem Vás totiž zaujal článek o inženýrovi, který čistí karmy domů. JANU KOLODĚJOVI, který vystudoval ČVUT a měl by tedy mít k ezoterice daleko, život ukázal, že svět je plný nádherných tajemství, záhad a úkazů, které v běhu všedního dne přehlížíme. A tak, pokud na víkend vyrážíte do přírody, myslete, prosím, na to, co Vám dnes sdělím.
S Janem jsme si totiž jednou povídali o tom, proč vlastně staví domy výhradně ze dřeva. Udivilo mě, co o stromech ví, jak o nich přemýšlí, a to jako technický inženýr. Třeba to přiměje k zamyšlení i Vás…
“Bydlení v krásném masivním dřevě je návratem k přírodě. Lidé to potřebují. Odpojili se. Honí se, mnohdy ani nevědí za čím, a navíc nemají čas odpočívat. Své volno tráví v nákupních centrech, městech, a najednou jsou vděční, když se mohou dívat do zeleně, projít se lesem. Jen jděte do parku, všimněte si, kolik lidí tam jen sedí na lavičce a vnímá. Aniž by v tom byl úmysl, jsou tiše napojeni na nabíječku energie, která jim vrací to, o co stihomamem přišli. Není to náhoda, když říkáme Matka příroda. V její náruči jsme skutečně doma a je nám dobře.”
Přemýšlej o stromu
“Kdyby neexistovaly stromy,” varuje Jan, “mohl by člověk osídlit jen okolí moří a oceánů do vzdálenosti 500 kilometrů od pobřeží směrem do kontinentu. Dál by už nebylo podnebí vhodné pro lidský život.” Přitom ale Jan Koloděj nemluví jen o tom, že stromy produkují kyslík.
“Obdarovávají nás mnoha způsoby. Dávají nám klid. V létě nám jejich koruny poskytují přirozený stín, zpívají v nich ptáci. V zimě nás energie z dřeva hřeje. A hlavně jsou nám stromy inspirací tím, jak jsou geniální.”
To poslední slovo mě v souvislosti se stromem zaujalo. Co je na něm tak geniální?
“Stromy dokážou v průběhu života měnit své vlastnosti, aby se co nejlépe přizpůsobily prostředí, například narůstajícímu větru. Nestane se, že je dopředu na stromě něco předimenzováno jen proto, že by se strom začal domnívat, že by mohla přijít velká vichřice. Stromy jsou pružné, a to nejen ve svém pohybu, také ve své adaptabilitě, a i díky tomu dokážou čelit různým vlivům,” říká Jan Koloděj. “Srovnám-li to s člověkem, ten musí domy složitě předem dimenzovat na stavy, které ho vylekaly v minulosti (vyšší srážky v místě, sněhová nadílka, záplavy, působení větru). Když však přesto během životního cyklu stavby nastane výrazná změna, vlastnosti domu už nelze snadno upravit. Stromy jsou v tomto lepší, chytřejší.”
“Nebo spolu stromy komunikují. Tvoří společenství, které dokáže čelit náletům dřevokazného hmyzu. Vůbec se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům