Proč každý blesk hledá svůj hromosvod aneb 5 důvodů cizích výbojů, které si neberme osobně

4. Přelití číše

Hlavní problém mezilidských vztahů se jmenuje jinakost.

Každý jsme jiný. Kromě dalšího máme jiný práh bolesti. Co bolí nás, druhého bolet nemusí. A naopak. Jinými slovy: Nikdy do druhého nevidíme.

“Jak Tě mohlo tolik zranit to, co Ti ještě včera nevadilo?”

Řeším to s lidmi dnes a denně. Nejvíce rozpadů vztahů je způsobeno slovy, která někdo spolkl. “Prosím, tohle nedělej, to mě bolí.” “Jestli tohle uděláš, tak mě ztratíš.”

Protože mnoho lidí své myšlenky považuje za svůj svět, neuvědomují si, že myšlenky ještě nejsou slova, a někdy i když své myšlenky zformulujeme do slov, druhý je nemusí správně pochopit. A pak najednou vybuchneme jako Papinův hrnec – k úžasu druhého naše číše trpělivosti přetekla.

Je to stejné, jako kdyby fotbalista kopl nějakým směrem a my jsme mu až dodatečně namalovali čáry a bránu. Naslepo se prostě hrát ani budovat vztah nedá. Je důležité hledat cestu k sobě, ne od sebe. Komunikace je nejlepší způsob sblížení.

To, co jednou funguje jako nevinný vtip, si partner podruhé může vyložit jako svou urážku a slovní napadení. Záleží na jeho momentálních emocích, citlivosti, celkové kondici, kterou prochází. Podobně může vzniknout nevraživost vůči nám z malicherné příčiny jen proto, že v tom kotli mezi dvěma ušima se uvaří pocit, že tohle už směrem od nás bylo přes čáru.

5. Srovnávání

Jsme šťastní? Usměvaví? Pohodoví? Úspěšní? Ani si nemusíme uvědomovat, jak moc tím zraňujeme ty, kteří se tak momentálně necítí. Ba dokonce když je chceme rozveselit, tuto schopnost mohou ve své mysli obrátit proti nám.

Lidé jsou jediným živočišným druhem na planetě, který má relativní klid k životu. Člověk nemá žádného přímého predátora,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům