5. Ber si masku na spaní
Ne na doma, ale na cesty. Přece jen, když hodně létáte, potřebujete tančit mezi jetlagy (biologickou dezorientací, způsobenou rychlými změnami časových pásem), odlišnými světovými zónami a nároky na pružný harmonogram. Spát musíte často tehdy, když to prostě jde.
Škraboška na oči způsobí totální blackout, únik od světla. Můj společník si navíc v Asii pořídil speciální odhlučněná sluchátka, v nichž slyšíte jen ticho, uklidňující nic v hluboké tmě.
Zkrátka děláme cokoli, jen abychom se vyhnuli takzvané spánkové deprivaci. To je stav, kdy se i po noci cítíme unaveni. Pracujeme a vnímáme, že nejsme bezchybní. To ještě jde. Horší je to po několika dnech nedostatečného spánku. To už jsme totiž tak otupení, že si své chybovosti dokonce přestáváme být vědomi. Pokračujeme v práci, přestože se chybovost zjevně zvyšuje. Mimoděk více jíme, najednou rychle přibíráme – energii potřebujeme odněkud brát a nedostatek spánku bohužel mimo jiné narušuje produkci inzulínu, což vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi a až nezvladatelnému nutkání dát si honem rychlé průmyslové cukry.
6. Medituj
Australský cvičitel Tim Mitchell, který zbožnuje ajurvédu, mě naučil vcházet do tohoto jiného světa, který je snad vůbec nejlepším odpočinkem pro mozek.
“Denně máme kolem dvacet tisíc myšlenek. A máme-li navíc vážný problém, vracíme se k němu, probíráme ho ze všech stran a počet myšlenek tak zvyšujeme až na třicet tisíc. Pak se divíme, že nemůžeme usnout!”
Zklidnit mozek znamená zredukovat jeho tok ideálně na jednu jedinou myšlenku. Někdo to dokáže už ve sprše, kdy vnímá jen stékání vody po těle, nic víc. To ho citelně...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům