5. Budeš hasit deštěm
Budovat vztah není snadné. Je to jako stavět věž z kostek. Čím vyšší je, tím je náchylnější na jakýkoli chybný výkyv.
Když ve středověku stavěli stále vyšší chrámy, zjistili, že aby se klenby nehroutily, musejí zesilovat opěrné sloupy a zdi. V tom spočívá i princip dlouhodobých vztahů.
Dlouhodobé nejsou ty, které neprošly žádným problémem, ale ty, které všechny problémy zvládly. Nikdy ne jednostranně (zesílení jednoho z opěrných sloupů), ale oboustranně.
Často lidem, kteří za mnou chodí ve dvojici, doporučuji postup deště a ohně. Vychází z teorie, že pokud se po krizi vrátíme k tomu, co jsme dělali na začátku vztahu, nikdy to nemůže být jeho konec, protože to, co jsme dělali na začátku, vedlo k pokračování vztahu. Budeme-li tedy to dobré, co jsme dělali na začátku vztahu, vnímat jako déšť (který zavlažuje a rozvíjí zahradu), a naopak to špatné, co jsme dělali v poslední době, vnímat jako oheň (který zahradu spaluje), pak jednoduše použijme déšť, abychom uhasili oheň.
Musíme to však dělat společně. Kdykoli si připomeneme, co nám chybující člověk provedl, neoživujme to. Raději v hádce ztraťme argument než člověka. Nechme minulost spát. Nevytvářejme z ní opětovně...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům