Všimli jste si, že někteří lidé shledávají cvičení obtížnějším než jiní?
Čím to je, ptají se sportovci, že pro někoho je pouhá představa vyběhnutí do zimy neúnosná, zatímco pro jiného ne?
Teď jsem to slovo použil. Představivost. To je odpověď.
Dopředu si představujeme, že “to nebude snadné”. Nebo že “to bude zbytečné, protože beztak v novém návyku nevydržíme”. A navíc… vždyť “ani tamhleti lidé necvičí”.
Naše činy určuje naše hlava. Děláme to, v co věříme, že zvládneme. K tomu se rádi motivujeme. V tom rádi pokračujeme. Zatímco jiným lidem už pouhá představa stejného cviku nebo stejného pohybu připadá obtížnější.
Kardinální otázka zní: Kam se chceme zařadit?

Pokud jsme si (jako novoroční předsevzetí) vytkli právě například sport, či konkrétně běhání, na co bychom se měli připravit? Jak vůbec přemýšlet, abychom to nezabalili?
Co pomáhá mně
Když jsem před lety začal běhat, a to každé ráno za každého počasí, musel jsem si to nejprve srovnat v hlavě. Nastavit si mentální režim, u kterého je lhostejné, co Vám lidé říkají. Třeba že to nedokážete. Nebo že jste blázen (“Zrovna dnes? Vždyť je zima!” Nebo: “Zrovna dnes? Vždyť je horko!”).
Nejvíce mi pomohl běžec, kterého jsem potkal hned první den. Říkal mi, že běhá pravidelně. Zeptal jsem se, jestli měl někdy pokušení vynechat, přestat, vzdát to. Tehdy mi odpověděl větou, která mi naskočí, kdykoli mě samotného přepadne slabost a lenost. Řekl: “Někdy to chci vzdát. Ale pak si vzpomenu na všechny ty sr..e, kteří se těší, že právě tohle udělám.”
Pokud tedy patříte k těm, pro které je pohyb hlavním způsobem psychického uvolnění a výroby pozitivní energie, a máte raději čerstvý vzduch než prostředí fitcentra a běžící pás, pak se potřebujete už jen vyhýbat všemu, co Vám pravidelnost může ukrást. V zimě to je hlavně přehnaná obava z počasí.
Stačí totiž dodržovat pár praktických rad a bezpečně si můžete zaběhat i při teplotě pod bodem mrazu.

Před během dřepujte. Mnoho lidí má obavu, že při běhu v zimě nastydne. Strach z nemoci je samozřejmě opodstatněný v případě špatného oblečení nebo nedostatečného procvičení.
Specialista na pohyb v náročných podmínkách, sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba, člen české výpravy na zimní olympiádě v Jižní Koreji, radí: “Už doma nebo na chodbě domu udělat:
- základní protažení,
- pár dřepů, které rozehřejí,
- páteř rozhýbat několika předklony a záklony.”

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům