“Chci mít na rodinu víc času,” řekl jeden.
“Chci být víc s rodinou,” pravil druhý.
Stesky těch dvou mužů zněly jako jeden. Ale každý vyprávěl jiný příběh.
První muž se nebyl schopen se odpojit od práce v zaměstnání. Domů chodil pozdě – a zničený.
Druhý muž se nebyl schopen odpojit od práce doma. Fyzicky s rodinou byl, myslí ne.
První patřil k těm, kteří si myslí, že pracovat déle znamená udělat více. Přesvědčoval se o opaku. Čím déle seděl nad prací, tím níž klesala jeho energie, tím méně udělal a tím horší výsledky měl. Domů se vracel podrážděn. Vždyť mě rodina vlastně zdržuje! skřípal zuby.
První si domů nosil frustraci, druhý ještě práci. “Chci být víc s rodinou,” řekl a sklopil oči. Ne studem, ale zaneprázdněním. Další pracovní SMS, další důvod se omluvit: “Promiňte, tohle je důležité.” Jako by rodina důležitá nebyla.
Každý měl jiný příběh, ale oba se potkávaly ve shodném následku. Oběma mužům totiž hrozilo, že o rodinu přijdou. Když milovaným nevěnujeme čas, naučíme je žít bez nás.
Proto přišli za mnou. Proto se oba ptali: Jak si srovnat hodnoty a práci?
Utřiď si hodnoty
Znám to.
Můžeš dokázat velkou věc! Být velké zvíře! Vydělat velkou hromadu peněz! říká svůdný hlas. Ten, který nikdy nedovolí, abys byl plně spokojen. Když dosáhneš jednoho cíle, začne mluvit ještě liběji: Můžeš dokázat JEŠTĚ VĚTŠÍ věc! Být JEŠTĚ VĚTŠÍ zvíře! Vydělat JEŠTĚ VĚTŠÍ hromadu peněz! Načež dodá: Ale musíš pro to udělat víc.
V tom je záludnost toho hlasu: Práce můžeš vždycky udělat víc.
Pokud tomu hlasu podlehneš, zničí Tě. Protože začneš bohapustě vyměňovat čas za práci, za peníze. A když se dostaneš do nejvyšších otáček, zjistíš, jak je to mizerný obchod. Čas totiž za práci, za peníze vyměníš, ale naopak to nefunguje. Zpátky si už čas nekoupíš.
To je první krok, na kterém zakládám řešení: Srovnat si hodnoty. Uvědomit si, že čas je dražší než peníze. Protože peněz na to, abys žil, můžeš mít vždycky víc. Ale času na to, abys žil, máš pořád míň.
Nauč se lépe pracovat s časem
To je důvod, proč jsem tento jarní magazín FC zaměřil na muže a kariéru. Na pochopení, co je work-life balance, tedy zdravá rovnováha mezi prací a osobním životem.
To je důvod, proč pořádám konference pro pracanty, aby přemýšleli nejen o tom, jak mít více peněz, ale také více času.
První muž (neodpojitelný od práce v zaměstnání) potřeboval pochopit, že dělat déle neznamená udělat více. Že když začne přehlížet únavu a všechny emoční signály volající po odpojení, když se bude přemáhat, to znamená vědomě se odpojí od emocí, tak se odpojí od VŠECH emocí včetně schopnosti cítit štěstí. Porostou v něm vnitřní pnutí, vyčerpanost a prázdnota, jenže on to nebude vnímat, protože bez emocí bude netečný, celkově otupělý. Se sníženou citlivostí ke všemu “nedůležitému” bohužel ztratí citlivost i k tomu, co je pro něj důležité. Jako je naopak přepnutí do módu Rodina, Odpočinek, Vnitřní rovnováha, Naplněnost.
Bude přepracovaný, vyčerpaný, neproduktivní a vyhořelý.
Druhý muž (neodpojitelný od práce doma) potřeboval pochopit, jak pozitivně jeho život mohou změnit mantinely. NE, které se odváží říkat těm, co si zvenčí nárokují jeho čas v jakoukoli denní dobu. A tudíž ANO, které od té chvíle bude moci říkat sobě a rodině.
Inspirace z přírody
Vzal jsem oba muže do přírody. Mimo kancelář a mobilní signál. Oba byli v takových podmínkách velmi nervózní, nesví. Ale záhy se zklidnili. Oba totiž přestali těkat a začali se úplně soustředit na to, co jsem jim chtěl ukázat – právě tu moc úplného soustředění.
Ukázal jsem jim vodu. Když její proud soustředíme do jednoho bodu, podemele i břeh.
Pak jsem jim ukázal světlo. Když sluneční energii soustředíme do jednoho bodu, ten koncentrovaný paprsek provrtá i skálu.
“Efekt roste soustředěností,” podotkl jsem. “A platí to i u naší vnitřní síly. U lidské mysli,” dodal jsem. Chtěl jsem, aby si uvědomili, že soustředěnost umožňuje zvládnout více nebo v lepší kvalitě za kratší dobu. Dosáhnout lepších výsledků rychleji. V práci i doma.
Proč s tím má vlastně moderní člověk problém? Proč se hůř soustředí? Protože žijeme v Době těkavé. Ještě nikdy v historii nebyla lidská pozornost atakována tolika svody naráz.
Jaké jsou moje základní doporučení, když chceme v této době zostředit své soustředění?
Položme si tři základní otázky:
- Jak konkrétně začínám svůj den?
- Umím se obezdít a stoprocentně soustředit?
- Jaký řád má můj den?
Nabízím tři možné odpovědi.
3 ostřiče pozornosti
V připravovaném magazínu Jak vypnout sabotéry v hlavě, který odchází k předplatitelům už na konci září, podotýkám, že největší bojiště na světě není nikde na mapě, ale v hlavě. O pozornost mozku soupeří nejen jednotlivé myšlenky, ale především dva styly myšlení. V naší...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům