Bezpečnost dat on-line je v posledních letech čím dál větší téma. Mnoha lidem připadá ochrana dat složitá nebo si rizika vůbec neuvědomují. Připravili jsme 7 jednoduchých tipů, jak ochránit data v počítači a smartphonu. Všechny zvládne i naprostý laik.
Naprostá většina hackerských útoků se řídí heslem: padni, komu padni. Hackeři v těchto případech necílí na nikoho osobně, proti takovým útokům se dá bránit dodržováním základních pravidel. Obecně se hackeři vždy snaží ukrást osobní data a ta nějak zpeněžit.
#1: Buďte nedůvěřiví
Nedůvěra je základní pravilo, jak ochránit data. Vždy si promyslete, jestli stránka opravdu potřebuje váš e-mail nebo například platební kartu.
Je-li něco zdarma, tak obzvlášť zbystřete. Služby zdarma neplatíte penězi, ale osobními daty. Často vás takové služby profilují a shromažďují tzv. big data, která mají svou hodnotu. V zásadě prodáváte informace o tom, kdo jste a co vás zajímá.
#2: Internet je nástěnka
Sociální sítě jsou pro hackery jako pískoviště. Jenže místo báboviček se z vás pokoušejí dostat login, citlivé údaje nebo peníze. Informace, které sdílíte, mohou sloužit k vydírání nebo osobněji cílenému útoku.
Snažte se o sobě zveřejňovat minimum osobních informací. Sociální sítě nepoužíváte zadarmo. V tomto případě jste marketingovým cílem. Nic proti selfie, ale nemusí přece každý vědět, kdy jedete na dovolenou.
#3: Platby vždy zašifrujte
Odposlechnout komunikaci mezi vámi a webovými stránkami není ani pro začátečníka nic těžkého. A tedy není nijak zvlášť složité získat data, která na stránku uživatelé zadávají. Mnoho stránek proto komunikaci mezi vámi a webem šifruje.
Šifrovací klíč zajišťuje SSL certifikát. Ten je nutný především při platbě kartou na internetu, nebo při vkládání osobních údajů. Zda stránky šifrování mají, poznáte snadno: mají v adresním řádku napsáno https.
Další způsob, jak ochránit citlivá data, je zkontrolovat si komu je dáváte – tedy zda sedí informace o firmě a také adresa webové stránky.
#4: Používejte dobré heslo
Základní stavební kámen zabezpečení jakéhokoli zařízení a ochrany dat před hackery, je kvalitní heslo. Mezi mizernými hesly pořád vede 12345, qwerty nebo password.
Jistě znáte poučku, že dobré heslo má mít aspoň 8 znaků, obsahovat speciální symboly a číslovky. Dnes ale není nejaktuálnější. Doporučuje se spíše tvořit věty nebo skupinu slov. Šikovný návod, jak hesla...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům