5 schopností, které rozhodují o úspěchu (a máš je i Ty)

Co je ten rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi, když všichni přicházíme na svět nazí, bez jediné vědomé dovednosti, jen se schopností chybovat a z chyb se ponaučit?

To je nejčastější otázka, na niž odpovídám, když pracuji s lidmi, kteří v sebe přestali věřit. Kteří kvůli těžkému období, vinou sebepoškozující domněnky či ubližujících slov jiných lidí pochybují, že jsou dost dobří na to, aby mohli být šťastní, úspěšní, posouvat se ve směru svých snů.

Těm tazatelům vyprávím příběhy úspěšných lidí a oni se diví: “Toto bych dokázal taky!” Ale pak se znovu skrčí do ulity svého sníženého sebevědomí a strachu ze sebe sama. Zbytečně.

I proto už potřetí pořádáme největší konferenci svého druhu v oblasti osobního rozvoje, i proto kromě přednášek vytahujeme pasivní posluchače do workshopů, ke koučům, mentorům, kteří je jednoho po druhém aktivují. Protože jakýkoli úspěch v životě nepadá z nebe, vytváří se, a od toho tu lidé jsou, aby se přestali bát svých snů, a začali je vytvářet. Ano, sny své, ne druhých.

GTD a GTP

Ve svých podcastech (především v dílu Jak být úspěšnější v práci) se zaměřuji na sebevědomí člověka a jeho dovednost jít za úspěchem. Dovednost je to, co vyžaduje námahu, ale dá se to naučit. Takové dvě základní dovednosti jsou GTD a GTP.

GTD (z anglického Get Things Done) = schopnost dokončit věci. Nejen začít, ale pokračovat, vytrvat, dokud není hotovo. A když narazíme na slepý konec, tak změnit cestu, ale nikdy ne cíl.

GTP (Get To Point= schopnost soustředit se. Aby člověk dosáhl GTD (dotažení cíle), musí ovládat GTP. Být schopen se zaměřit na úkol a nepustit, trochu jako pitbul – nedat se odradit, rozhodit, netěkat pozorností.

Není to snadné. Právě proto neuspěje každý, i když schopnosti pro to má. Uspět předpokládá vstát, i když se nám nechce, nebo hledat důvod pokračovat, i když v sebe nevěříme. Vždy je pohodlnější slevit, odložit, rezignovat než bojovat, a to hlavně sám se sebou, svou slabostí.

V novém vydání magazínu FC, zaměřeném na rozvoj sebevědomí, budu ukazovat metodiky těch, kteří i v oslabujících chvílích zůstali odolní, nepanikařili, neztráceli zdravý rozum, věřili v obrat, a hlavně své přirozené schopnosti, které se naučili také zlepšovat. Neměli nic, co by nám chybělo. Jen se s tím naučili pracovat. S čím především? Uvedu dnes 5 složek GTD a GTP:

1. schopnost: V přepětí zachovat klid

Emoce jsou vždycky rychlejší než rozum. Proto, když nekontrolujeme své emoce, emoce prostě kontrolují nás.

Je snadné nenamáhat se zapojit rozum. Nechat se jen unášet emocemi. Bořit, vyčítat, litovat… A na těchto vlnách se nechat dopravit ke katastrofické vizi ne proto, že by to byl jediný možný cíl, ale proto, že neklademe žádný odpor. Umět pracovat se změnou, neztrácet konstruktivní nadhled, humor, víru naopak znamená ovládnout emoce dříve, než ony ovládnou nás (více i v podcastu 7 způsobů, jak asertivně naložit s hrubými lidmi).

Touha ponížit (se), pomstít, zranit přichází ruku v ruce s bolestí (více v 75minutovém webináři Jak rozchodit bolest z odmítnutí, který proběhl na stránkách FC Klubu), ale také často přináší víc škody než užitku. Ví to i nejbohatší Čech Petr Kellner, který jednou o negativních emocích prohlásil: “Vždycky jsem se z toho nějak vzpamatoval. Nemůžete to v tu chvíli říct, musíte se zavřít do kanceláře, třeba si počítat do deseti a znova… To je naprosto normální průběh.”

Negativní činy totiž nemohou přinést pozitivní výsledky. Tak jako negativní emoce nemohou přinést pozitivní život.

2. schopnost: Zachovat si organizovanost

Když v člověku planou emoce, zachrání ho řád. Pomáhá například motivační diář, koncipovaný tak, aby jasně formulované úkoly pro každý den volaly: Není čas marnit čas.

Nikdo se nerodí s dovedností umět si stanovit cíle. Mnoho lidí váhá na životních křižovatkách, nevědí, podle jakého klíče se rozhodnout, nechápou význam osobních hodnot, nemají žádné stanovené. Nakonec, i o tom bude nové vydání magazínu FC – jak nikdy neztrácet sám sebe.

Musíme vědět, co a proč děláme. Nemůžeme čekat, že svých snů dosáhneme náhodou, a pak se zlobit na špatné období, druhé lidi, okolnosti a události, když klíč pořád držíme v rukou my. Život bude vždy vrtkavý, nejistý, plný překážek a faktů vyvolávajících strach, to je normální. Ale...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům