Sledujete příběhy úspěšných, rádi byste byli jako oni, ale máte strach, že to nedokážete, že nejste stvořeni pro žádný úspěch?
Jak si tohle srovnali v hlavě oni, že našli odvahu zkusit uspět?
Jak je možné, že se přestali bát sami sebe, svého strachu, své pochybnosti?
I takové otázky dostávám. A Řešidlo, mé podcasty, jsou forma, kterou na ně svým pohledem a hlasem odpovídám. Každý všední den jeden Váš dotaz a jeden můj podcast.
Dnes odpovím Adamovi a každému, kdo má podobný problém: „Petře, zbožňuji Vaše podcasty, dávají mi sílu, klid, pouštím si je před spaním. Mám radost, že se věnujete i úspěchu. Chci něco dokázat, ale pořád mám strach, že je to moc velký risk, že neuspěju, přece tolik lidí neuspělo. Pak mi zas šrotuje hlava, představivost, a já si říkám: Jak si to v hlavě srovnali ti, kteří uspěli?“
Předně, pokud Vás baví podcasty zaměřené pouze na úspěch, můžete je poslouchat denně. Jmenují se Myšlením na vrchol a dělá je Lukáš Eder.
Moje první kniha, kterou jsem přečetl o úspěchu, se jmenovala Think and grow rich, v češtině Myšlením k bohatství. Napsal ji před sto lety Napoleon Hill, novinář, který zpovídal bohaté lidi a ptal se jich, jak uspěli. Co jsem z toho pochopil já?
Že čas, Adame, neutíká, ale Tvůj život ano. Pokud budeš čekat na správný čas, ten život Ti uteče.
Všimni si, že většina lidí celý život chodí po špičkách, aby snad něco proboha nepokazili a nakonec bez jakékoli úhony umřou. Psychologie mluví o syndromu ryb na mělčině. Ryby na mělčině se bojí do hloubky, myslí si, že na mělčině je bezpečně, že tam jsou v teple, ale problém je, že nikdy nepoznají hloubku moře, hloubku života. Nikdy nepoznají svůj potenciál, čeho jsou opravdu schopni.
Podívej se na děti. Všichni jsme jako malí riskovali, objevovali, byli šťastní. Časem jsme se stali někým neriskujícím. Proč? Abychom neselhali, abychom někoho nezklamali, abychom nebyli jiní, než jaké nás chce mít okolí.
Proč si, Adame, nepoložíš otázku: Po čem toužím? Co si přeji? Co doopravdy chci?
Úspěch není výsada jen nějakých předurčených lidí. Ani to není uzavřený klub. Ta otázka nezní, jestli můžeš, ale jestli to uděláš. Samozřejmě že můžeš uspět, ale neuspěješ, když budeš mít strach a kvůli tomu strachu nic nezkusíš.
Uč se z příběhů. Van Gogh řekl něco nádherného: Když se ho ptali, jak může namalovat tak výjimečné obrazy, odpověděl: „Já nejdřív sním o své malbě. A pak ten svůj sen namaluji.“ Adame, to je ono. Vysni si, co chceš, a pak to zkoušej uskutečňovat. Ty máš...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům