Stojíte na rozcestí a nevíte, kudy se vydat?
Trápí Vás, že jste k životu nedostali žádný návod?
Necítíte se dobře z cesty, na kterou Vás vyslali rodiče, do které Vás nutí okolí, ze zmatku, který máte v sobě?
Čím se řídit, abychom vykročili správným směrem?
I takové otázky mi posíláte každý den. A každý všední den se odpovědím věnuji ve svých Řešidlech, podcastech, kde mluveným slovem zodpovídám nejčastější dotazy.
Můj hlas můžete poslouchat zde (viz přehrát výše) nebo v aplikacích jako Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts (stačí najít Řešidlo FirstClass. Zakliknete-li tam odběr, neutečou Vám jednotlivé díly.)
Dnes odpovím Vaškovi, který mi napsal: „Mám problém, se kterým mi asi nepomůžete. Nemůžete totiž vědět, co je pro mě správné, navíc když to nevím ani já sám. Nevím, jakou cestou v životě jít, jak se rozhodnout, když mám dilema, netuším, co je vlastně dobré a co špatné. Můžete mi přesto poradit?“
Když budete číst magazín FC, dozvíte se spoustu metod, jak si pomoci na křižovatkách, bez ohledu na to, po čem v životě toužíte, v jaké výchozí situaci jste, co každodenně prožíváte. Já uvedu tři, které můžete aplikovat hned teď.
Prvním pomocníkem při rozhodování na křižovatkách je koruna. Mince, kterou si hodíte. Ne proto, aby rozhodla za Vás, která ze dvou variant je lepší, ale proto, abyste, když ji vyhodíte do vzduchu a ty strany se otáčejí, zjistil, co si přejete, aby padlo. Víte, ono je to často tak, že člověk si něco přeje, ale zároveň o tom pochybuje. Potřebuje se nějak ujistit, odevzdat se třeba i vyšší moci. Ale klíčové je, že ten krok pak musí udělat sám, on má tu odpovědnost za svůj život, ví to. Proto i když nechá rozhodnutí, řekněme, náhodě, už v té chvíli, kdy se mince ve vzduchu otáčí, cítí, co chce, aby padlo. A když to NEpadne, tak si snaží najít důvod, proč to hození mincí opakovat. Že nevyletěla dost vysoko, že se dostatečně neotočila. Zkrátka hází tak dlouho, dokud nepadne to, co ve svém nitru chce.
Samozřejmě to je případ, kdy se člověk rozhoduje jenom mezi dvěma možnostmi.
A když jich je víc?
Druhým pomocníkem při rozhodování na křižovatkách je Buffettovo pravidlo, také se říká pravidlo 5 z 25. Warren Buffett je americký investor, jeden z nejbohatších lidí na světě. Buffett vytvořil pravidlo pro případ, kdy máme příliš mnoho cílů, snů, úkolů, všechny nám připadají podobě důležité a naléhavé a nevíme, jak je seřadit. On navrhl toto:
- Vezměte papír a napište na něj seznam 25 položek, kterých chcete dosáhnout – třeba cílů v celém svém životě. Nebo 25 úkolů, které chcete zvládnout dnes, tento týden, tento měsíc, tento rok, to je jedno.
- Pokud nejste schopni je očíslovat, seřadit podle důležitosti nebo časové posloupnosti, vezměte druhý papír a prvních 5 napsaných cílů přepište na něj. To budou Vaše priority, Vaše hlavní cíle nebo úkoly pro nejbližší období.
Bude to...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům