Stává se Vám, že máte zvláštní mrazení v zádech, brnění v kostech, zkrátka podezření, které nemá oporu v logice, a přesto se následně naplní?
Děje se Vám to dokonce opakovaně – a vůbec z toho nemáte radost, protože to vypadá, jako byste pokaždé přivolali něco špatného?
Sužují Vás, v důsledku naplněných negativních prognóz, stále temnější katastrofické vize?
Nabýváte pocitu, že život stojí proti Vám?
Nebo se bojíte každého dalšího vztahu, protože se Vám zdá, že všechny se zkazí přesně tak, jak se už zkraje začnete bát?
Pozor, nejde o záhadu mezi nebem a zemí. A měli bychom si dávat pozor na své myšlenky. Ony se totiž uskutečňují. Proč? I o tom je dnešní Řešidlo.
Řešidlo je seriál mých podcastů, v nichž mluveným slovem (zde je přepis) odpovídám každý všední den na Vaše otázky, přesněji na ty, které nepotřebujete zodpovídat diskrétně, tedy tak, aby nikdo jiný neviděl či neslyšel, na co se ptáte a jak odpovídám. Pokud máte tuhle potřebu a stojíte například o e-mailovou komunikaci, využijte FC Klub. Více informací najdete ZDE.
Od myšlenky k výsledku
Půjdeme-li proti proudu času, tedy od této chvíle nazpět, uvidíme kolem sebe řadu myšlenek, které se staly skutečností. Všechno, co kolem sebe vidíme a pochází od člověka, každý výtvor, vynález, prostě výsledek, byl na začátku pouhou myšlenkou. Myšlenkou, která se zhmotnila.
Mnoho lidí podceňuje sílu myšlení. Neuvědomují si, že myšlenky fatálně ovlivňují naše pocity i naše činy. To, jak myslíme, nezůstává uzavřeno a uschováno v naší hlavě, ale projevuje se to navenek v našem chování, v našem rozpoložení, v naší energii. Svými slovy můžeme lhát, ale nikdo nedokáže vyzařovat energii, která by nebyla souladu s ním samotným, s jeho myšlením.
Moje nedávné články Jak funguje vizualizace a Jak se propojit s intuicí vyvolaly smršť Vašich otázek a já jsem se i proto rozhodl, že této problematice, zdánlivě “mezi nebem a zemí”, ve skutečnosti však zcela přirozené a plynoucí z přírody samotné, věnuji příští vydání magazínu FC. Kdo má zajištěno členství úrovně FC Premium, má automatické doručení až do schránky.
Téma tohoto podcastu by se mohlo jmenovat Proč se to, na co douhodobě myslíme, nakonec uskuteční? Jeden dotaz za všechny: napsala mi ho slečna, která si přála zůstat v anonymitě:
„Ve vztahovém životě se mi děje pořád totéž. Partneři, které miluji, jsou od začátku spolehliví a úžasní. Ale u každého z nich mě zničehonic přepadne obava, že mi možná jsou nevěrní. Začnu je podezírat, hledat důkazy, oni se zlobí, přísahají, že jsou věrní, ale po čase přijdou s tím, že si skutečně našli někoho jiného, že se v takovém vztahu nedá dýchat a žít. Znamená to, že moje intuice byla od začátku správná, nebo všichni muži podvádějí, a proto nemohu najít věrného?“
Jak se podezření stává skutečností
Existuje ještě třetí varianta. A to, že odchod těchto partnerů není dán ani Vaší intuicí, ani těmi muži, ale tím, čemu se v psychologii říká sebenaplňující proroctví. S tímhle termínem přišel už v 17. století francouzský filozof Pierre Gassendi. Všiml si, že lidé, kteří si nechávají předpovídat osud z hvězd, mají sklon tento osud naplňovat. V roce 1957 pak sociolog Robert Merton uvedl, že fenomén sebenaplňujícího proroctví vzniká tam, kde nesprávné zhodnocení situace vede člověka k chování, které způsobí, že se to falešné očekávání skutečně naplní. V tomto případě: Jestliže si usmyslíte, že Vám je partner nevěrný, automaticky změníte svoje chování i svoje vnímání. Pak je úplně jedno, co ten partner udělá – vždycky v tom uvidíte důkaz nevěry.
- Příklad: Partner, který chodí pravidelně pozdě z práce, protože chce pro rodinu vydělat víc peněz, a žena ho po návratu domů ještě peskuje, že jí je určitě nevěrný, obvykle změní své chování, a to jedním ze dvou způsobů. Buď se na svou ženu naštve a bude v práci zůstávat ještě déle, aby nemusel vidět její kyselý obličej a poslouchat její řeči. Z pohledu ženy to ale bude důkaz nevěry, dokonce tak nestydaté, že „s tou courou zůstává až do půlnoci“. Anebo si ten muž řekne: Fajn, tak já občas přijdu domů dřív. Výsledek? Z pohledu ženy to znovu důkaz nevěry, ale rafinovaný. „S tou courou...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům