Jak porozumět sám sobě aneb 5 nejčastějších úzkostí

Uvědomujete si občas přílišnou vnitřní tíseň?

Nebo Vás okolí taktně upozorňuje na proměny chování, které jdou zcela mimo Vaše vnímání?

Mají pro Vás lidé pohrdavá označení, opovrhují Vámi, a Vy těm jejich odsudkům věříte, tudíž hojně pochybujete sami o sobě?

Sigmund Freud, legendární neurolog, psycholog a rodák z Příbora, jednou pronesl: “Před tím, než si diagnostikujete depresi a nízké sebevědomí, ujistěte se, zda nejste obklopeni blbci.”

Současně však podotkl, že není radno psychické problémy podceňovat.

Psyché = duše. Psychologie je tedy svým způsobem nauka o duši. Když jsem svou novou knihu Čtyři prány štěstí zaměřoval na vnitřní svět, na zklidnění každého čtenáře v dnešním neklidném období, přemýšlel jsem hlavně o úzkostných stavech, která někdy vyvěrají i z banálních situací.

Jako autor, který napsal šest knih, mi ale záleží i na Vašich problémech. Proto jim naslouchám, proto ve zvláštním pořadu Řešidlo na Spotify každý všední den odpovídám na to, co Vás trápí. Čas jsem si udělal i dnes. Odpovím nejen autorce následujícího dotazu, ale i všem, kdo možná prožívají podobný problém: „Petře, jednu neděli jsem viděla Vaše poutavé živé vysílání na téma úzkostí. Vysvětloval jste rozdíly mezi racionálním i iracionálním strachem, strachem z rozumu a z emocí, logickým strachem daným přítomností a nelogickým strachem plynoucím z minulosti a tak dále. Moc mi to pomohlo pochopit, co se ve mně děje, na rozdíl od návštěv psychiatrů, kteří mluví příliš učeně a nesrozumitelně v různých zkratkách a připomínají mi citát Voltaira: ,Lékaři předepisují léky, o nichž málo vědí, na nemoci, o nichž vědí ještě méně, lidem, o jejichž stavu nevědí vůbec nic.‘ Moje otázka zní: Opravdu to musí být s úzkostmi tak komplikované?“

Jak moc skutečný je Tvůj tygr?

Předně, zcela respektuji odborníky na duševní onemocnění či poruchy, ale také musím dodat, že pro mě je důležité, aby mi čtenář nebo posluchač rozuměl. Proto jsou mé knihy a magazíny plné přirovnání, analogií a metafor, třeba té o tygrovi, která se týká právě úzkosti: abychom si uvědomili, že když máme strach a stres, není to jako v pravěku, kdy nás mohl pronásledovat skutečný tygr a kdy nám opravdu mohlo jít o život. Dnes nám o holý život většinou nejde, ale bohužel naše strachy a stresy vyvolávají podobné vnitřní reakce, jako kdyby o holý život šlo. A protože nám o holý život nejde, ale tělo reaguje tak, jako by o holý život šlo, tak mechanismy v těle chtějí útěk, nebo útok. Jenže my nepotřebujeme utíkat nebo útočit, jen si srovnat ve své mysli, že většina tygrů, kterých se bojíme, je jen v hlavě. A že 90 procent úzkostí nesouvisí s holým životem, avšak my se cítíme, jako kdyby o holý život šlo. To je problém dnešní doby.

Tygr ve skutečnosti neexistuje, ale my se ho bojíme. Tělo tak stále produkuje stres, který náš organismus přehřívá, až dochází k různým onemocněním a poruchám, aniž by tygr někde byl.

A co se týče komplikovanosti úzkostí, ta spočívá také v tom, že se řada typů úzkostí překrývá. Takže pokud navštívíte psychiatra v okamžiku, kdy dominuje jedna složka úzkosti, může začít boj s ní, s tou, která se projeví před psychiatrem, ale zároveň se bohužel může nechat volný prostor jiné složce úzkosti, o níž psychiatr nic neví, ani nemůže vědět, či kterou pacient umně skrývá. O to důležitější je umět rozlišit znaky alespoň pěti nejčastějších úzkostných poruch.

Pět nejčastějších tygrů v hlavě

Kdyby měl sám sestavit žebříček četnosti, začal bych panickou poruchou.

Je to nejnepříjemnější typ. Klame. Jde o krátké ataky, krátké záchvaty, jež jsou ale extrémně intenzivní. Dokážou člověka ochromit absolutním strachem. A to nejen mysl. Ochromují i tělo. Projevují se silným rozbušením srdce, pocením, dušeností, třesem, bolestí na hrudi, nevolností. A hlavně odpojit od sebe, od reality, zmateností až dezorientovaností. A co je strašné, člověk vnímá. Sice nevědomě, ale vidí, kde je, s kým, co se děje kolem měj, a potom se stane, že si spojí ty pocity s těmi místy, lidmi nebo situacemi a má sklon se jim vyhýbat, až panicky.

O to...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům