Představte si bolavou zkušenost s Pygmalionem, Godotem nebo například Hamletem, o kterém jsem psal dnešní klubový článek. Mluvili byste o NEGATIVNÍ zkušenosti? Patrně ano.
Já mám ale pro Vás, jako vždycky, jiný pohled. Co když i špatné zkušenosti jsou užitečné?
A pozor, oprostěme se od filozofie a bavme se skutečně věcně. Co když uvedené nebo i jiné negativní vztahové zkušenosti naopak ZLEPŠÍ náš život?
Neumíte si to představit? Fajn, potom je dnešní podcast právě pro Vás!
Řešidlo je název mých každodenních podcastů, ve kterých se pokouším mluveným slovem zodpovědět nejčastější dotazy, které mi posíláte po přečtení mých knih, magazínů a článků.
Přejete si napsat mi svůj problém, ale tak, aby nikdo neviděl a neslyšel, na co se ptáte nebo jak Vám odpovídám? Využijte FC Klub či program FC Premium a v nich soukromou komunikaci.
Dnes se budu, alespoň krátce, věnovat psychologickému fenoménu “očkování” v lásce. Dostal jsem totiž následující dotaz, který by mohl být problémem i dalších tazatelů. A tak odpovídám Řešidlem: „Petře, každý večer si před spaním pouštím Vaše podcasty. Jsou to moje večerníčky na dobrou noc. Ten dnešní, napsal mi čtenářka včera, mě zaujal snad nejvíc. Našla jsem se ve Vašem vyprávění o divokých koních tarpanech a hned jsem si objednala knihu Cítit rozumem, myslet srdcem, kde o ponižování píšete. Moje zkušenost je jiná pouze v tom, že když potkám muže, který po čase neunese můj vysoký příjem, moji kariéru a moji soběstačnost, tak ho moc dlouho netrpím, neponižuji se, odcházím. Zvláštní ale je, že jsem na tyto muže–slabochy, jak je označujete, začala mít zvláštní čich, poznám je už po pár slovech. Čím to je? A jak věřit, že někdy potkám partnera, který mě ustojí, když se mi zdá, že takových je kolem stále méně?“
Jak vznikají “protilátky” v lásce
Psychologie v tomto případě hovoří o fenoménu očkování. Dovolte, objasním:
Očkování ve zdravotnictví funguje tak, že je Vám do těla úmyslně vpraven virus, proti kterému se potřebujete ochránit. Je vpraven v malém, neškodném množství. Zalarmované tělo si tudíž vytvoří dostatečný počet protilátek – dostatečný počet “vojáků”, kteří tu pidiarmádu protivníků porazí. Vytvořené protilátky zůstanou v krvi hlídkovat ještě po nějakou dobu. To je očkování.
Ve vztahu očkování probíhá tak, že musíme projít zkušeností s určitým typem škodlivého partnera, ať je to alkoholik, násilník, podvodník, chronický lhář, abychom díky této zkušenosti už takového partnera příště poznali a nepustili k sobě. Samozřejmě že očkování je nepříjemné, bolestivé, vezme nám to spoustu času, nervů, ale tím spíš a tím déle si potom tuhle zkušenost pamatujeme a nedopustíme opakování takového vztahu. Tak to je očkování ve vztahu.
Jak špatné poslouží dobrému
Jestliže tedy potkáme
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům