Proč mě partnerka pořád poměřuje se svým bývalým

Převoznictví v lásce je nejtěžší profese na světě. Za službu neplatí zákazník, ale převozník sám – zlomeným srdcem a narušenou důvěru v lidi a v další vztahy. Za svou dobrotu sklízí hořkost. Z druhého ji vytáhl a jemu zůstala. (z mé knihy 250 zákonů lásky / 250 Laws of Love)

Věřili jste partnerovi jeho slova, že uzavřenou minulost?

Vstupuje ale jeho ex do Vašeho vztahu, jako by pořád patřil(a) do přítomnosti?

Pak Vám bude připadat povědomý tento problém. Poslal mi ho jeden čtenář: „Petře, mám trápení. Začíná jako trápení muže z Vašeho nedávného podcastu Má smysl pokračovat ve vztahu s někým, kdo nemá uzavřenou minulost. Vytáhl jsem partnerku rovněž z ošklivého vztahu. Měla slabocha a sobce, nehodlá se k němu vracet, do té míry má tedy minulost uzavřenou. Ale skoro ve všech činnostech mě porovnává se svým bývalým. Jako by s námi pořád žil. Její nejčastější věty jsou: ,Tohle by on neudělal‘, a ,Tohle by on dělal jinak‘. Vysiluje mě to. Říká mi to i v intimních chvílích. Proč to dělá, když ví, že mi to vadí, a když současně opakuje, že se už do předchozího vztahu vracet nechce?“

1. Slova ještě neznamenají pravdu

Kdo je členem FC Klubu nebo FC Premium a viděl moje úterní živé vysílání v uzavřené skupině, jistě si vybaví, o čem jsem říkal, že mě velmi rozčiluje. Ne slova, která se rozcházejí s činy, ale když přikládáme větší důležitost slovům než činům. Pak se totiž může stát, že za pravdu mylně považujeme to, co nám druhý říká, přestože jeho činy mluví opačně (a my ty činy přehlížíme).

To, že partner říká “Mám uzavřenou minulost”, neznamená, že tu minulost uzavřenou skutečně má. Pravda se pozná z činů. V magazínu Jak postavit most přes minulost jsem popsal 5 znaků, podle kterých poznáme neuzavřenou minulost. A tato dívka tu minulost uzavřenou NEMÁ.

2. Jak být dva v jednom

Ani ji NEMŮŽE mít uzavřenou, jestliže do jejího vztahu vstoupil někdo jiný, aby ji “vytáhl” ven. Každý člověk si potřebuje uzavřít minulost, tím spíše, když šlo o toxický vztah, se slabochem nebo sobcem. To znamená potřebuje si projít všemi třemi fázemi procesu odpojování – fázemi bolesti, naštvanosti, lhostejnosti. Když to neudělá, pak bizarně řečeno partnerem je v pondělí Karel a v úterý František. Ale mysl ani srdce si tak rychle nezvykne, nepřepne. Každý organismus potřebuje na změnu zvyku dlouhou dobu. Naopak příliš rychlá změna nutně vede ke srovnávání. Dám Vám, jako muži, jednoduchý příměr, srozumitelný většině mužů:

  • Představte si, že máte v garáži dvě auta. Sporťák a náklaďák. Když budete mezi nimi rychle přeskakovat, pak Vám přesun ze sporťáku do náklaďáku může připadat šílený, náklaďák toporný, pomalý, smradlavý. Kde jste včera ve sporťáku všechny předjížděli, najednou máte problém ufunět výjezd do kopce – ačkoli úplně stejně šlapete na plyn.
  • A když se vrátíte z náklaďáku zpět do sporťáku, bude Vám...

    Chcete pokračovat ve čtení?
    Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům