Děláš si legraci, Živote?
Vlastně… legrace to být nemůže. Leda černý humor.
Jak jinak si vysvětlit, že když překonáme jednu vztahovou výzvu, přijde další, a mnohdy ještě náročnější?
Něco snad Životu dlužíme? Něco zlého nám vrací? Platíme za karmu v minulých životech? Nebo čím to je?
I takové otázky mi chodí do diskrétní zóny. Jako dnes. Zní:
„Měla jsem vztah s citovým vyděračem a slabochem. Vyhodila jsem ho. Myslela jsem si, že jsem z té sebedestruktivní spirály venku. Vtom mi vplul do života manipulátor, prostě něco ještě horšího. Dostal mě zase na dno. Naštěstí už je pryč, ale ve mně zůstal strach, aby se to zase neopakovalo, to bych už nemusela zvládnout.“
Jak probíhá posilování
Jedním z největších omylů člověka je myslet si, že zvládnutím jednoho problému se už navždy zbavil všech problémů v životě. To je mýtus. Život není ráj. Život je posilovna.
Když jako nováčci zvedáme první činku, je těžká. Nevěříme, že to opakovaně dokážeme. Ale právě opakováním, tím dennodenním střetáváním s tou těžkostí, tím dennodenním vymýšlením, jak na tu činku vyzrát, jak ji zvednout, jak ji konečně odhodit, zesilujeme.
A pak, když tu první činku už v pohodě dáváme, přijde fitness trenér. Myslíte, že řekne: „Fajn, tak pětikilovou činku zvládáš, tak teď můžeš jít na dvoukilovou“? Proč by to dělal? Jestliže zvládneme pětikilovou, tak bychom měli přejít na desetikilovou. Znovu budeme úpět, znovu nám to nepůjde, znovu budeme vypouštět duši, ale znovu obstojíme.
A ani pak nemá smysl přejít zpátky k té pětikilové, proč? Vždyť ji už zvládáme.

A život, protože funguje právě jako posilovna, je podobný takzvané arkádové hře. Kdo někdy hrál na počítači nebo na mobilu, ví, že arkádová je ta hra, kde po zvládnutí jedné obtížnosti postupujete do obtížnosti vyšší. Nemá totiž žádný smysl, abyste po zvládnutí obtížnosti 5 klesli do obtížnosti 3. Taková hra by Vás začala nudit. Vy potřebujete vyšší výzvu. A právě tak se to děje i v životě. Jestliže zvládneme jeden typ toxického vztahu, může přijít další, horší. Protože potřebujeme poznat špatno, a to ze tří důvodů:
Tři důvody, proč nám to pomůže
Za prvé proto, abychom věděli, jak tihle lidé fungují, jak se nám vlísávají do přízně, jak se pak negativně projeví, promění z původních andílků v pozdější ďáblíky. Abychom je příště už uměli odhalit. A my je odhalíme, pokud jsme je už zažili a byli pozorní. Ale abychom je uměli odhalit, musíme je nejdříve poznat. A pochopit, proč vůbec jsou pro nás špatní. V čem konkrétně nám škodí.
Za druhé je potřebujeme poznat proto, abychom si s nimi příště už poradili. Zásluhou osobní a přímé zkušenosti zjistíme, že mají nejen silná, ale i slabá místa....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům