3 důvody, proč pořád přitahujeme nevyhovující protějšky

Pokaždé doufáte, že nyní už to vyjde.

Pokaždé to začíná nadějně. Ale zase ne.

Až si začnete myslet, že to musí být Vaše chyba. O Vaší nedostatečnosti, neschopnosti, přibývajícím věku a vráskách. Začnete hledat, co je na Vás špatně, a pochopitelně, že něco takového najdete – nikdo nejsme dokonalý. A tak začnete klesat na mysli, přestanete se usmívat a do rozmrzelého, lítostivého obličeje se nikdo nechce dívat. A tím častěji odcházíte z prvních setkání odmítnutí, vysmívaní, osamělí.

Začnete vykládat: Nikdo pořádný snad na světě už ani není. Psychologie tomu říká pohled nedostatku. Stupňuje se v přesvědčení, že zatímco “jiní mají štěstí”, Vám není souzen jiný než nešťastný vztah. A uděláte tu chybu, že přijmete do vztahu někoho, kdo Vám nevyhovuje, například sobce, narcistu, manipulátora či slabocha, jen abyste nebyli sami. Anebo přestanete po všech zklamáních hledat. Smíříte se s tím, že dožijete sami.

A přitom v knihách osudových a karmických vztahů Cítit rozumem, myslet srdcem a JáMy spřízněných duší poskytuji odpověď, kde děláte chybu. Ať už se týká střetu s dosud nedostatečně vyzrálými jedinci (o nich je kniha Dvanáct srdcí), nedostatečně uzavřené minulosti po bolestných (100 nejkratších cest k Tobě) nebo toxických vztazích (Protože), nalomeného sebevědomí (Čtyři prány štěstí), anebo dalších problémů, s nimiž se potřebujeme vyrovnat – ovšem abychom se s nimi mohli vyrovnat, potřebujeme jim nejdříve porozumět; pochopit, co a kdy se vůbec stalo a k jakému následku to vedlo. K tomu slouží právě dvě uvedené knihy osudových a karmických vztahů, a to nejen partnerských, ale i rodinných, přátelských nebo pracovních.

Nejčastější otázka, které v této souvislosti čelím, zní: „Petře, připadám si jako magnet na špatné vztahy. Co konkrétně mohu dělat špatně?“

Každý všední den se snažím odpovídat na Vaše otázky ve svém podcastovém pořadu ŘešidloPoslouchat mě můžete buď prostým spuštěním přehrávače mého hlasu (viz zlatý zobáček nahoře), anebo přímo ve vybraných podcastových aplikacích (do nich se prokliknete výše), kde můžete dostávat oznámení o každé nové epizodě. Těm, kdo raději čtou, než poslouchají, jsou určeny knihy Řešidlo 1 a Řešidlo 2, obsahující přepis nejdůležitějších epizod. Ve výhodné společné sadě jsou zde. Odpovím samozřejmě i na problematiku negativní přitažlivosti.

1. Co říká vzhled?

Prvním důvodem je vztahová nezralost. Nevybíráme si správné typy, protože se řídíme zavádějícími měřítky.

Obecně žijeme ve zrychlené a relativně povrchní době. Partnery si mnohdy zkoušíme vybírat podle toho, kdo se nám líbí podle fotky. Podle toho, jak vypadá, jak je mladý, jak vysoký, jaké má auto a vůbec majetek, zkrátka sociální status.

Hned na začátku knihyJáMy spřízněných duší vysvětluji, jak zkratkovitě funguje lidská mysl. Mluví hezky? To bude asi slušně vychovaný člověk. Kdo je slušně vychovaný, to by nemusel být hajzlík. Anebo: Přinesl mi květinu. Ten by mě mohl mít rád. To bude pozorný člověk. S ním se budu mít jako v ráji.

Opravdu to, jak někdo hezky mluví, vypovídá o tom, že to nebude hajzlík. Jejda, lidi, zajímali jste se někdy o politiku? A opravdu to, jak se někdo chová na začátku, vypovídá o tom, jak se bude chovat po dvaceti letech vztahu? Copak nevíte, že “když ptáčka lapají, hezky mu zpívají”?

Samozřejmě – to, jestli má někdo upravené vlasy nebo pěstěné dlouhé nohy, bohužel vůbec nic o tom, jestli je komunikativní, ochotný řešit problémy, přiznat si chybu a napravit ji, podpořit druhého, sdílet – nevypovídá to nic o charakteru. O tom, jestli je s námi kompatibilní, zda nám bude rozumět, jak je schopen nám pomáhat třeba s dětmi a vůbec se životem.

Soudíme-li člověka podle vzhledu, vidíme jen obal, z něj máme emoci a ta ovlivní, že se zamilujeme. Časem však můžeme být nepříjemně překvapeni obsahem té osoby. A zjistit, že teprve čas ukáže, jaký protějšek je, jestli spolu budeme vycházet, zda k sobě patříme – a to není hned vidět. Musíme nechat přejít emoce a čas, jinak se zavážeme někomu, kdo má možná pěknou fasádu, ale právě proto nás lehkovážně vymění za někoho jiného, když se mu namane příležitost.

A s tím souvisí druhý důvod.

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům