Jen si to představte:
Chlad a větrné poryvy, zima až zalézá za nehty.
Máte jedinou touhu – vyhrnout si límec svrchníku co nejvýš a schovat se.
Móda? Zakuckáte se smíchy.
To je vážně ta poslední myšlenka, kterou člověk v takovém počasí má.
A já se přesto zeptám: PROČ? Co si vyjít jen ve svetru? Třeba takhle:

Máte mě za šílence?
Pak dovolte, ať Vás přenesu v prostoru. Do jiné země. Nebojte, půjde to i bez testu na covid. Připraveni?
Tak pojďme…

Jsme šest tisíc kilometrů od Česka jihovýchodním směrem.
Říká se tomu tady Malý Tibet. Ve skutečnosti jsme v Ladakhu v nadmořské výšce 4350 metrů. Od jezera Pangong začíná dlouhý pás hor, sahajících od Indie až do Tibetu. Toto jméno Vám už určitě něco řekne: Nepál. Nebo také: Střecha světa. Himálajské náhorní plošiny. Zkrátka jsme v drsném podnebí s teplotami klesajícími až pod minus 40 stupňů.
Už je Vám v představě blížící se tuzemské kosy tepleji?
Ještě lepší to bude, když si představíte, že takový mráz je v oblasti zvané Kašmír šest měsíců v roce. A přitom tam docela v pohodě vegetují živí tvorové. Asi takhle:

Kašmírské kozy. Co je hřeje?
Vlna z jemných a hustých vláken.
Vlákno králů
Až si budete vykračovat v lehkém svetříku zimou a přitáhnete užaslé zraky, uvědomte si, že ti, kteří se Vám diví, vnímají jen pohledem. Ne pocitem.
Kdyby měli možnost doteku, navnímali by hebkost. Aby ne, když toto “vlákno králů”, jak jej nazývali už za Napoleona, je patnáctkrát tenčí než lidský vlas.
Marco Polo už ve 13. století objevil v mongolských jeskyních malby pastevců kašmírských koz. A když byla řeč o Napoleonovi, jeho manželka Joséphine se velmi chlubila sbírkou sedmnácti pašmín z kašmíru. Ostatně, právě ona vynalezla metodu, jak snadno rozeznat pravý kašmír od padělaného. Originální pašmína je totiž tak jemná, že ji celou provlečete úzkým dámským prstenem.
Mimochodem, proč se tím tolik chlubila? A proč se vlákno dává do souvislosti s králi?
Tady je odpověď:

Ročně se vyčeše jen patnáct tisíc tun surového kašmíru pro celý svět. (A to se z něj tkají i koberce!) Na jeden kašmírový svetr se musí vyčesat tři až pět koz. Z jedné kozy se totiž vybírá jenom nejlepších 150 gramů vlny. A to se z kašmíru pletou i čepice, rukavice, šály, šátky, župany, zkrátka všechno, do čeho se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům